Byłem najlepszym siatkarzem świata - wywiad ze Stanisławem Gościniakiem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 grudnia 2016

Ze Stanisławem Gościniakiem, najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Świata w piłce siatkowej, które odbyły się w Meksyku w 1974 roku rozmawia Bogdan Wiekiera.

 

Bogdan Wiekiera: Kto i co skłoniło Cię do uprawiania siatkówki, w którym to było roku?

Stanisław Gościniak: Pod koniec lat pięćdziesiątych poprzedniego wieku marzyłem, aby zostać pilotem. Rozpocząłem naukę w technikum budowy silników lotniczych we Wrocławiu. Gwardia Wrocławska zorganizowała turniej siatkówki szkół średnich. Zagrałem w drużynie swojego technikum.

Czy pamiętasz nazwisko pierwszego trenera?

Pierwszym moim trenerem w Gwardii Wrocław był Jan Śliwka.

Jakie sukcesy odniosłeś jako zawodnik Gwardii Wrocław?

Mając 17 lat zostałem wystawiającym reprezentacji Polski juniorów, następnie drużyny młodzieżowej. W wieku 19 lat reprezentowałem już pierwszą drużynę Polski, w której grał także Jasiu Such – zawodnik Resovii.

Co skłoniło Cię do przejścia do Resovii Rzeszów? Jakie były Twoje największe sukcesy odniesione w barwach tego klubu?

Młody trener Jan Strzelczyk, który wprowadził „podwójną krótką”, elementy gry kombinacyjnej, szybkiej japońskiej, a także młody skład Resovii, który zawsze preferowałem w swojej grze, przyczyniły się właśnie do mojego przejścia do Resovii w 1968 roku po Olimpiadzie w Meksyku. Była to decyzja osobista. Z Resovią zdobyłem czterokrotnie mistrzostwo Polski.

Co możesz powiedzieć o grze w reprezentacji Polski, gdzie rozegrałeś 218 meczy?

Byłem reprezentantem Polski przez prawie 20 lat. Rozegrałem ponad 200 meczy, które zaspokajały moje ambicje sportowe. Brałem udział między innymi w dwóch Olimpiadach: w 1968 roku w Meksyku, gdzie zajęliśmy 5 miejsce i w 1972 roku w Monachium – 9 miejsce. W 1974 roku zdobyliśmy Mistrzostwo Świata w Meksyku.

Kto uznał Ciebie najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Świata w 1974 roku w Meksyku?

Kapituła mistrzostw w Meksyku w 1974 roku uznała mnie za najlepszego siatkarza świata. W nagrodę otrzymałem okazały puchar, który sprawił mi pełną satysfakcję.

W 1977 roku podjąłeś pracę jako trener AZS Częstochowa. Z klubem tym zdobyłeś Mistrzostwo Polski w latach 1990, 1994, 1995 i 1997. Trzykrotnie tytuły V-ce mistrzowskie w latach 1991, 1992 i 2001. Raz Puchar Polski w 1998 roku, a w 1995 roku Super Puchar. Który z tych tytułów cenisz najwyżej?

Wszystko co dzieje się po raz pierwszy sprawia największą radość. Dlatego pierwsze Mistrzostwo Polski zdobyte w 1990 roku cenię najbardziej.

W latach 1986-1987 byłeś trenerem reprezentacji Polski. Ponownie pełniłeś rolę trenera w latach 2003-2004. Jakie w tym czasie miałeś osiągnięcia?

Na Mistrzostwach Świata w Paryżu nasza reprezentacja zajęła 9 miejsce, a na Olimpiadzie w Atenach miejsce 5-8. Byłem również trzykrotnie trenerem drużyn akademickich na Mistrzostwach Świata.

Jak toczą się Twoje lata pracy jako trenera po 2004 roku?

W 2005 roku zacząłem pracę w „Norwidzie”, gdzie z juniorami dwukrotnie zdobyłem Mistrzostwo Polski. Moimi wychowankami są między innymi aktualni reprezentanci Polski: Bieniek i Bednorz. Aktualnie pracuję z młodzieżą Norwida. Uczę ich pracowitości, systematyczności, wyciągania wniosków z porażek. Mam pomysł na pracę z młodzieżą. W 2015 roku zostałem członkiem „Siatkarskiej Galerii Sław” mieszczącej się w Holyoke koło Bostonu.

Bardzo Ci dziękuję za możliwość przeprowadzenia tego wywiadu, który miłośnikom siatkówki przybliży Twoje osiągnięcia jako zawodnika a następnie trenera.

Cała przyjemność po mojej stronie. Ze sportowym pozdrowieniem!

Bogdan W.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Siatkówka

    Siatkówka