Karuzela z jodłami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 grudnia 2016

W Częstochowie wciąż powstają nowe place zabaw dla dzieci. Są bardzo potrzebne zwłaszcza w śródmieściu, gdzie ze zwględu na specyfikę zabudowy najmłodsi mieszkańcy miasta mają ograniczone możliwości zabawy na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby nowe inwestycje wkomponowywały się w miejską zieleń w taki sposób, aby wyrządzały jej jak najmniejsze szkody.

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem fakt, że w centrum dużych miast, takich jak np. Częstochowa, dzieci mają mniej możliwości zabawy na świeżym powietrzu niż ich rówieśnicy   z dzielnic podmiejskich lub małych miejscowości. Wynika to ze specyfiki zabudowy – dużo ulic, kamienice z malutkimi podwórkami (często zagospodarowanymi na potrzeby działalności gospodarczej), bardzo zwarta zabudowa, mało wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni. Często ostatnią ostoją zieleni w śródmieściach są skwery i parki. I to właśnie tam powstają inwestycje ukierunkowane na potrzeby najmłodszych mieszkańców miasta – dzieci. Częstochowa inwestuje w nowe place zabaw, gdzie nasze pociechy mogą bezpiecznie i ciekawie spędzać czas.

Na terenach zieleni miejskiej zlokalizowanych jest 49 obiektów rekreacyjnych, w tym 31 placów zabaw, 16 siłowni plenerowych oraz 2 ścieżki zdrowia. Powstały one przed 2016 rokiem i są utrzymywane ze środków budżetu miasta.

Jeden z placów zabaw powstał niedawno na skwerze Solidarności w ścisłym centrum naszego miasta. Nie była to nowa lokalizacja dla placu zabaw, ponieważ takowy funkcjonował tam już od wielu lat. Był chętnie i licznie odwiedzany przez dzieci i ich opiekunów. Placyk był jednak malutki, a jego wyposażenie ubogie (karuzela, huśtawka, piaskownica oraz zjeżdżalnia).

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie ze strony mieszkańców dzielnicy, a przede wszystkim dzieci, postanowiono go rozbudować i udoskonalić. Powstał piękny projekt nowego placu zabaw, pełen kolorowych urządzeń dających możliwość cudownej zabawy dla najmłodszych.

Na terenie skweru, obok już istniejącego placyku, na miejscu usuniętej tablicy pamiątkowej poświęconej działaczom PPR, powstał nowy plac zabaw, którego koszt wyniósł 155 tys. złotych.

Wykonano nawierzchnię z kostki betonowej oraz gumowych płytek SBR. Zasadzono kwiaty, krzewy i drzewa, postawiono ławki i kosze, a przede wszystkim zainstalowano nowiutkie urządzenia do zabawy, w tym huśtawkę typu bocianie gniazdo, huśtawkę podwójną, karuzelę z siedziskami, bujaki sprężynowe oraz wspaniałą karuzelę słupową.

Nowy plac zabaw prezentuje się wspaniale i daje dzieciom dużo radości. Pojawił się jednak jeden problem. Wspomnianą wyżej karuzelę słupkową postawiono pomiędzy dwiema jodłami koreańskimi. Niestety podczas użytkowania karuzela obija się o gałęzie i pnie drzewek powodując ich niszczenie. Taki stan rzeczy spowodował, że karuzela nie nadaje się do zabawy i została opatrzona tabliczką z napisem „zakaz użytkowania”.

Zanim powstał nowy plac zabaw odpowiednie służby oceniły stan drzew i zdecydowały o ich wycięciu (proces obumarcia przedmiotowych drzew to 40% i 80%). Mimo ekspertyzy drzewek nie usunięto przed postaniem nowej inwestycji i karuzela została zamontowana według planów.

Przykra to sytuacja, ponieważ ani dzieci nie mogą cieszyć się wspaniałą karuzelą, ani drzewa nie mogą spokojnie rosnąć. Może warto zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu i wybrać jedną z możliwych opcji? Można wszak wyciąć jodły, jeśli nie ma szans na ich uratowanie. A jeśli istnieje możliwość ich ocalenia to należy przemontować karuzelę w inne miejsce. Prawdą jest, że wciąż brakuje miejsc zabaw dla dzieci, ale tak samo na wagę złota są drzewa w centrum miasta, dlatego skłaniałabym się ku drugiej opcji rozwiązania zaistniałej sytuacji. Mam nadzieję, że Częstochowa nadal będzie inwestowała w nową infrastrukturę zabawową dla dzieci, a plany jej powstawania będą wkomponowywały ją w otaczająca nas zieleń w jak najmniej inwazyjny, dla przyrody, sposób.

Ilona

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie