Przewodnik po Pradze z niespodziankami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 stycznia 2017

Praga jest piękna i niezwykła. Wiedzą o tym ci, którzy ją odwiedzili, oraz liczni, którzy chcieliby to zrobić. Nic dziwnego, że Autorka najnowszego przewodnika o Pradze Paulina Grygielska nie ukrywa, że jest Pragą zauroczona.

- Po studiach pojechałam do Pragi. I tak się zaczęło. Jeżdżę do Pragi tak często, jak tylko mogę, odwiedzam ulubione miejsca i odkrywam nowe. Opisuję je na blogu. Zbieram też przedwojenne praskie pocztówki – mam ich całkiem sporo.

Autorkę przewodnika  zapewne zna wielu częstochowian, bo tu się urodziła, tu studiowała filologię polską na WSP, tu mieszka i pracuje. Swoją pasję do poznawania Pragi przekazuje od  marca 2012 r. na swoim blogu  zatytułowanym Moja Praga.

Katedra Św. Wita      B. Hrabal

A w roku ubiegłym dokonania te zostały uwieńczone wydaniem przewodnika po Pradze. Nie jest to całkiem zwykły przewodnik.  Prócz opisu tras i ich map, obiektów godnych odwiedzenia i ich historii, wielu pięknych fotografii, w tym wykonanych przez Autorkę oraz mnóstwa informacji praktycznych dotyczących np. godzin zwiedzania i innych tego typu uwag potrzebnych turystom, zawiera jeszcze inne smaczki. Znajdziemy je w kolorowych ramkach (odpowiadających kolorom-znacznikom omawianych dzielnic miasta) i możemy sobie je czytać w wolnych chwilach, w czasie relaksu, w przerwach w bieganiu po mieście.

Jak pisze Autorka we wstępie: ”Przedstawienie tych najbardziej interesujących miejsc, zabytków i postaci Pragi uzupełniłam o anegdoty, legendy oraz cytaty nie tylko z dzieł literatury czeskiej. Znalazły się tam m.in. wiersze Jaroslava Seiferta, Jerzego Harasymowicza, fragmenty utworów Tadeusza Różewicza, Guillaume Apollinaire’a, Bohumila Hrabala, Jaroslava Haśka, fragmenty Pragi magicznej wybitnego włoskiego poety i slavisty Angelo Marii Ripellino (w dwóch tłumaczeniach), pisarza pochodzenia czeskiego Milana Kundery (od lat piszącego po francusku), historyka literatury i kultury Karela Krejći, którego praca Praga jest prawdziwą skarbnicą podań i legend praskich, głęboko zakorzenionych w kulturze i sztuce narodowej.”

Nie można też nie wspomnieć o licznych reprodukcjach starych klimatycznych widokówek z Pragi, udostępnionych ze zbiorów Autorki.           

Stara pocztówka

Jako ciekawostka – np. przy opisach katedry św. Wita możemy przeczytać dodatkowo nie tylko o jej budowniczym z XIV w. ale także opis Mariusza Szczygła z książki „Laska nebeska”, w jaki sposób dziennikarze akredytowani mogli obserwować pogrzeb Vaclava Havla, odbywający się w tej katedrze.

Wraz z Autorką zapraszamy do czytania i zwiedzania.

Przewodnik został wydany przez Wydawnictwo Kartograficzne EKO-GRAF – Wrocław  2016.

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Przewodnik po Pradze

    Przewodnik po Pradze