Oaza na Parkitce

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 maja 2017
     W tym roku mija 100 lat od uroczystego otwarcia pierwszej biblioteki publicznej w Częstochowie. Przez ten okres powstało w naszym mieście szereg jej filii.  Jedna z nich znajduje się w dzielnicy Parkitka i jest najważniejszą i jedyną placówką oświatowo-kulturalną w dzielnicy.
     W dniu 11 sierpnia 2017 roku minie 100 lat od uroczystego otwarcia pierwszej biblioteki publicznej w Częstochowie. Inicjatorem był wybitny naukowiec, lekarz i filozof związany z naszym miastem – dr Władysław Biegański.
     Początkowo zbiory biblioteczne były niewielkie i głównie o charakterze naukowym. Z czasem księgozbiór znacznie się rozrósł. Biblioteka zmieniała swoją siedzibę. W czasie wojny była nieczynna. Działalność została wznowiona po zakończeniu działań wojennych. W dniu 15 marca 1945 roku została otwarta wypożyczalnia a zaraz potem czytelnia w budynku przy Alei NMP 22.  
Od początku nosiła nazwę dr Władysława Biegańskiego.
Stopniowo zaczęły powstawać filie biblioteki w różnych zakątkach Częstochowy.
Jedna z nich, filia nr 15, znajduje się w dzielnicy Parkitka.
 
 
     Parkitka to jedna z młodszych dzielnic miasta. Poprzednio były tu pola uprawne. Pierwsze bloki zbudowano w latach 80-tych. Stopniowo przybywało sklepów, głównie spożywczych. W 1991 roku wybudowano przedszkole.  Piwnicę pod przedszkolem zaadaptowano na potrzeby biblioteki. Została ona tu przeniesiona z dawnej ulicy Piotrkowskiej /obecnie Piłsudskiego/ i otworzyła swoje podwoje w marcu 1993 roku.
Kierownikiem został Pan Zbigniew Stańczyk. Wraz z Panią Stanisławą Osiak stanowili pierwszą załogę.
Początkowo  w pomieszczeniu stała lada, a wstęp za nią był niemożliwy. Zmiana nastąpiła w 2007 roku. Biblioteka umożliwiła czytelnikom bezpośredni dostęp do książek. Można było „myszkować” miedzy półkami. Zbiegło się to z objęciem kierowniczego stanowiska w tej placówce przez Panią Dorotę Krauze, pracującą w  filii biblioteki już od 1997 roku. Pani Dorota chwali możliwość dostępu czytelników do półek z książkami. Stało się to wygodniejsze i dla pracowników i dla klientów.     
     Wyposażenie biblioteki, początkowo dość skromne, zdecydowanie wzbogaciło się za sprawą Budżetu Obywatelskiego.
W pierwszej edycji biblioteka nie wzięła udziału. Do drugiej w 2016 roku przystąpiła po zgłoszeniu złożonym przez jedną z czytelniczek. Na potrzeby biblioteki przyznano dość spory budżet: na pierwsze zadanie (remontowe) 40 tysięcy złotych, a na drugie  5 tysięcy. Można było przystąpić do tak bardzo potrzebnego remontu.
40 tysięcy przeznaczono na zakup wyposażenia, malowanie, zmianę oświetlenia i modernizację. Pani Dorota musiała się zmierzyć nie tylko z  wyborem odpowiednich półek na książki, doborem detali, ale również z dopasowaniem koloru ścian.
W tym ostatnim zadaniu bardzo przydatna okazała się pomoc jednej z pracownic sąsiadującego z biblioteką przedszkola. Współpraca z przedszkolem układa się bardzo dobrze. Obydwa ośrodki wzajemnie się wspomagają.
Kwotę 5 tysięcy złotych przeznaczono na zakup nowości książkowych.
Również w 2017 roku biblioteka otrzymała dofinansowanie z BO w ramach trzeciej edycji. 14 tysięcy złotych z pierwszego zadania zostało przeznaczone na doposażenie - w tym zakup kserokopiarki. 

5 tysięcy złotych z drugiego zadania przeznaczono na zakup nowości książkowych, a 3,5 tysiąca na utworzenie wypożyczalni gier planszowych.Kwotę 2 tysięcy złotych przeznaczono na zorganizowanie spotkania autorskiego z Panią Hanną Cygler - autorką powieści dla kobiet. To spotkanie odbędzie się we wrześniu 2017 roku.

Biblioteka posiada kącik dla najmłodszych czytelników.

     Największą grupę czytelników stanowią osoby po 40 tym roku życia. W większości to kobiety. Dużą grupę stanowią też dzieci. Najmniej czytających jest wśród młodzieży. Najchętniej czytane są powieści sensacyjno-kryminalne, powieści dla kobiet, biografie a także bajki.     

     Działalność biblioteki nie kończy się na wypożyczaniu książek. Pomimo skromnych możliwości lokalowych, bo biblioteka dysponuje tylko 2 stolikami, co miesiąc odbywa się tu jakieś wydarzenie kulturalne.

     Organizowane są warsztaty rękodzieła, których inicjatorką jest obecna pracownica biblioteki - Pani Monika Rozpędek.Najbliższe warsztaty  decoupage odbędą się 26 maja. Dobrze, że jest takie miejsce w tej dzielnicy. Zaraz po przekroczeniu progu biblioteki otacza nas życzliwa atmosfera, przyjazny uśmiech i fachowa porada.

Nie ma potrzeby udawania się po przydatną książkę do innej dzielnicy.

 

JP

Galeria

  • Powiększ zdjęcie