Trzech Wieszczów - o dzielnicy

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 października 2017

Dzielnica Trzech Wieszczów jest najmniejszą pod względem zajmowanego obszaru dzielnicą Częstochowy. Nazwa dzielnicy pochodzi od nazw znajdujących się w jej obrębie ulic: Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego.

Dzielnica ta wcześniej funkcjonowała pod nazwą „dzielnica Herbska”,  od ulicy Herbskiej, której nazwę zawdzięcza  przebiegającej tu  trasie kolei  Herby – Częstochowa. Dworzec znajdował się  przy dawnej ulicy Herbskiej, dzisiaj Boya-Żeleńskiego. Nieopodal znajduje się słynny „Dom Księcia”, duży modernistyczny  budynek przy alei Wolności   zbudowany w latach 1912–1913 jako największy wówczas gmach mieszkalny w mieście. Została zbudowana po II wojnie światowej i zawiera wiele przykładów architektury socrealistycznej. 

Jedną z „perełek” dzielnicy  jest Osiedle Filomatów zlokalizowane przy ul. 1 - Maja. Jest to przyzakładowe osiedle fabryki "PELCER" (przędzalnia, farbiarnia). W 1942 roku znajdowała się tam niemiecka fabryka HASAG, która zajmowała się produkcją amunicji. Wszelkie prace w fabryce wykonywali Żydzi zwiezieni do getta z Częstochowy i okolic. Niewolniczą pracę  upamiętnia tablica umieszczona na jednym z budynków osiedla. W okresie powojennym do końca lat 90 - tych fabryka nosiła nazwę "WEŁNOPOL". Inne interesujące obiekty w dzielnicy to budynek Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Sobieskiego, wybudowany przed drugą wojną światową, w czasie wojny zajęty na szpital niemiecki. W tej części Częstochowy powstało w latach powojennych jedno z pierwszych osiedli bloków mieszkalnych z charakterystyczną socrealistyczną zabudową. W wielu blokach do tej pory znajdują się schrony przeciwlotnicze.

Dzielnica  stanowi atrakcyjne miejsce do zamieszkania ze względu na położenie w centrum miasta w pobliżu dwóch dworców kolejowych i autobusowego. Aktualnie mieszkańcy mogą korzystać z dwóch nowoczesnych wielofunkcyjnych boisk oraz lodowiska. Na terenie pomiędzy aleją Wolności a aleją Monte Casino powstaje „Promenada Śródmiejska”, inwestycja ma stanowić miejsce rekreacji, wypoczynku  mieszkańców dzielnicy. Obiekt umiejscowiony w samym „sercu” dzielnicy wyposażony będzie w boisko wielofunkcyjne, siłownię, plac zabaw, miejsce wypoczynku ze ścianą wodną oraz miejsce na ognisko utrwalające istniejącą tradycję wspólnych ognisk mieszkańców dzielnicy. 

Ewa Dworecka, Tomasz Toborek

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Trzech Wieszczów

  Trzech Wieszczów

 • Powiększ zdjęcie Hasag

  Hasag

 • Powiększ zdjęcie ul. Filomatów

  ul. Filomatów

 • Powiększ zdjęcie Hasag - Pelcery - tablica

  Hasag - Pelcery - tablica

 • Powiększ zdjęcie Promenada Śródmiejska - projekt

  Promenada Śródmiejska - projekt

 • Powiększ zdjęcie Świtezianka - mural na budynku przy ul. Goszczyńskiego 4

  Świtezianka - mural na budynku przy ul. Goszczyńskiego 4

 • Powiększ zdjęcie Szpital przy ul. Mickiewicza

  Szpital przy ul. Mickiewicza

 • Powiększ zdjęcie Dom Księcia

  Dom Księcia