Wrzosowiak - o dzielnicy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 października 2017

Nazwa Wrzosowiak pojawiła się już 1933 jako nazwa przyczółku liczacego 18 domów. Natomiast pierwsza wzmianka pochodzi z 1883 i mówi o Wrzosowskim Lesie. W międzyczasie dzielnica była znana jako Raków Zachód a w roku 1993 powrócono do nazwy historycznej „Wrzosowiak”.  10% mieszkańców Częstochowy wybrało dzielnicę Wrzosowiak na swój dom.

W dzielnicy funkcjonuje duże Centrum Handlowo -Usługowe Jagiellończycy oraz nowoczesny biurowiec DL Center Point. Zlokalizowane są tu cztery szkoły podstawowe,przedszkola oraz miejski żłobek. Przy szkołach znajdują się boiska wielofunkcyjne, bieżnie, skate park.
Posiadamy prężnie działającą Radę Dzielnicy, która przy współpracy szkół i mieszkańców organizuje festyny rodzinne i pikniki dla seniorów.  W ramach Budżetu Obywatelskiego powstało wiele placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych.
Dzielnice Wrzosowiak wyróżnia bardzo dobra komunikacja. Krzyżują się tu linie tramwajowe. Powstało tu budzące wiele kontrowersji przejście dla pieszych. Skrzyżowanie finansowane było z funduszy unijnych i w związku z tym powstał problem w budowie przejścia dla pieszych. Jednak usilnym staraniom mieszkańców udało się plan przejścia zrealizować.
 
 

 

Ewelina Michałowska, Mariusz Jas, Anna Klimek; Rada Dzielnicy: Aneta Dmochowska, Izabella Wolnik