Kiedrzyn - o dzielnicy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 października 2017

Historia Kiedrzyna datuje się od średniowiecza. Pierwsze wzmianki o Kiedrzynie pochodzą z końca XIV w. Jako wieś królewska rozwijała się prężnie w cieniu Częstochowy. W 1975 roku Kiedrzyn został przyłączony do Częstochowy, chociaż w opinii mieszkańców to Częstochowa została przyłączona do Kiedrzyna.

 

Ślad zabudowy zagrodowej wzdłuż głównych ulic jest ciągle widoczny, ale obecnie Kiedrzyn stał się atrakcyjny dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Powstają nowe osiedla pomiędzy głównymi ulicami. Na atrakcyjność terenu wpływa dobra komunikacja z centrum miasta, bliskość usług, handlu i terenów rekreacyjnych. Niebagatelną rolę ma też poczucie bezpieczeństwa, na które wpływają silne więzi społeczne. Budowaniu więzi sprzyjają działająca w dzielnicy Szkoła Podstawowa nr 30 oraz Miejskie Przedszkole nr 31. Szkoła Podstawowa nr 30 znajduje się w pierwszej 100 najlepszych szkół w województwie śląskim.; Oprócz wspomnianego Przedszkola Publicznego nr 31 dla maluchów funkcjonuje jeszcze przedszkole niepubliczne.

Kiedrzynianie to ludzie przedsiębiorczy. W latach 70-tych XX w. słynęli z produkcji warzyw i kwiatów w szklarniach. Był to mały spichlerz Częstochowy i okolicy. Obecnie część ogrodników zajęła się dystrybucją warzyw i kwiatów. Dwa gospodarstwa zostały przekształcone na stadniny koni (popularne w Częstochowie). Kiedrzyn słynie też z produkcji pieczarek.

Rzemieślnicy, których również zawsze było dużo, rozwinęli swoje firmy i na terenie dzielnicy funkcjonują duże zakłady produkujące wózki dziecięce, akcesoria i komponenty do tych wózków, zakład produkujący silniki i wyposażenie jachtów oraz duże i małe przedsiębiorstwa budowlane. Nie brakuje też rodzinnych firm usługowych prowadzących sale przyjęć (5), sklepy, aptekę, biura projektowe, agencje ubezpieczeniowe, usługi napraw sprzętu ogrodniczego, składy węgla, kruszywa i materiałów budowlanych oraz ogrodniczych.

Mieszkańcy Kiedrzyna to ludzie, którzy lubią i potrafią współpracować. Dzięki ich zaangażowaniu powstały budynki szkoły podstawowej, remizy strażackiej z przedszkolem oraz dwa kościoły o ciekawej architekturze. Wszystkie obiekty użyteczności publicznej zrealizowano dzięki inicjatywie i ze składek mieszkańców. Co roku na terenie dzielnicy organizowane są dwa festyny dla mieszkańców. Najnowszą inwestycją, która została zrealizowana w Kiedrzynie jest nowe boisko wielofunkcyjne i plac rekreacji ruchowej z placem zabaw przy Szkole Podstawowej nr 30 zrealizowane I edycji budżetu partycypacyjnego w 2015r. Boisko powstało w ramach realizacji zadań ogólnomiejskich, uzyskując 7303 punkty dzięki aktywnemu głosowaniu mieszkańców Kiedrzyna, ich przyjaciół i sympatyków z całego miasta!

Beata Struzik