Tysiąclecie - miejsce przyjazne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 października 2017

Dzielnica obejmuje teren od al. Jana Pawła II na południu do ul. Traugutta i Promenady na północy, od ul. Łódzkiej i przedłużenia ul. Szajnowicza-Iwanowa na zachodzie do ul. Wały Dwernickiego na północnym wschodzie.

Nazwa dzielnicy związana jest z okresem powstania 1000 lat temu Państwa Polskiego i budową w Częstochowie trzech  szkół podstawowych pod hasłem "1000 szkól na 1000-lecie". Były to wówczas jedne z największych szkół w województwie katowickim i wciąż kształcą młodzież naszego miasta. 

Główną arterią Tysiąclecia jest aleja Armii Krajowej (dawniej Aleksandra Zawadzkiego), wzdłuż której biegną linie tramwajowe o nr 1, 2 i 3.. Jest szereg budynków postawionych przez Częstochowską Spółdzielnię Mieszkaniową „Nasza Praca”, która w latach 70. swoim działaniem objęła teren dzielnicy; do spółdzielni należą m.in. kluby o charakterze kulturalno-oświatowym i rekreacyjno-sportowym przy ul. AK 66 (mrówkowiec) i ul. Broniewskiego 3 oraz powstała w 1992 Telewizja Lokalna Orion z własnym studiem.

Prężnie działająca Rada Dzielnicy Tysiąclecie w miarę swoich możliwości  pomaga mieszkańcom w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Spotkania z mieszkańcami organizowane są w każdą pierwszą środę miesiąca o godzinie 18:00, w siedzibie Rady Dzielnicy przy ul. Księżycowej 6 w Szkole Podstawowej nr 1.

Trzeba dodać, że to w naszej dzielnicy mieści się centrum ośrodka akademickiego w Częstochowie. Tu mieści się i rozwija Politechnika Częstochowska, część Akademii Jana Długosza, działa Akademickie Centrum Kultury a liczne akademiki skupiają studencką młodzież.

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu w dzielnicy powstaje wiele nowych elementów infrastruktury takie jak: place rekreacji, boiska sportowe, siłownie, ławki, progi spowalniające itp.

Organizowane są pikniki, spotkania autorskie i zajęcia rekreacyjne.
Dzielnica jest bogata w historię, ale żyje teraźniejszością. Serdecznie zaprasza swymi licznymi atutami. Między innymi:
- zielone przyjazne osiedla
- bogato wyposażone place zabaw
- nowoczesne siłownie
- uczelnie wyższe i bezpieczne miasteczko akademickie
- letnia pływalnia, a w 2018 r. rozpoczną się prace nad budową nowoczesnego Aquaparku
- gęsta sieć komunikacji miejskiej, łącznie z linią tramwajową.
- doskonałe sąsiedztwo innych dzielnic, których wspaniałe atrakcje są w zasięgu spacerowym

Aleksander Chatys