Motte, Grupa Elanex i szkicowanie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 grudnia 2017

Jak donosi Gazeta Wyborcza, 28 listopada minęło dokładnie 80 lat od uroczystego zasiedlenia dwóch pierwszych bloków  osiedla mottowskiego przy ul. Olsztyńskiej.

Jest to osiedle szeregówek dla 250 rodzin robotniczych pracujących w zakładach Mottego. A w lutym tego roku minęła 126 rocznica uruchomienia przez tego francuskiego przedsiębiorcę (wraz ze wspólnikami) - zakładów, nazwanych wtedy Union Tekstile,  Fabryka była przędzalnią wełny.

W PRL-u i do upadku w 2002 r. nosiła nazwę Elanex. Od wielu lat zakłady są nieczynne i przemysłowa zabudowa z końca XIX w. powoli popada w ruinę. Jest to obiekt pomyślany kiedyś kompleksowo, prócz budowli przemysłowych obejmował także budynki mieszkalne, przedszkole, pałacyk Mottego, willę dyrektora oraz wspomniane osiedle mottowskie przy ul. Olsztyńskiej. Obecnie na osiedlu tym mieszka jeszcze wiele rodzin dawnych pracowników Elanexu, a na terenie fabryki tylko nieliczne pomieszczenia są wynajmowane małym firmom, które tam funkcjonują.

Ciekawostką jest fakt, znany pewnie seniorom, że jednym z wieloletnich dyrektorów fabryki Mottów był Henryk Stalens, którego córka Monika jest mamą sławnej francuskiej aktorki Juliette Binoche. Pani Monika bywała w Częstochowie organizując warsztaty teatralne. Jest bowiem aktorką i reżyserką, pisze o teatrze i przy okazji propaguje polskich dramaturgów

W tym roku zrobiło się głośno o historycznym kompleksie przemysłowym jeszcze i z tego powodu, że powstały plany przebicia trasy komunikacyjnej łączącej Al. Wolności z ul. Krakowską, przebiegającej częściowo po jego terenie, z rozbiórką niektórych obiektów włącznie. Nie spodobało się to wielu ludziom, w tym okolicznym mieszkańcom, architektom, artystom, ludziom zaangażowanym w ochronę zabytków.

Trzeba przypomnieć, że już wiele lat temu podejmowano próby zagospodarowania tego terenu. Na przykład w 2010 r. prasa donosiła, że powstaną tam luksusowe apartamenty, tzw. lofty, bo przędzalnię kupi jedna z wrocławskich firm deweloperskich. Ale pewnie z powodu konieczności uzyskania zgody na sprzedaż przez wszystkich wierzycieli, w tym ZUS-u i Urzędu Skarbowego  transakcja nie doszła do skutku i nadzieje na lofty upadły. Dwa lata przedtem poprzednia próba sprzedaży również została zablokowana. Widocznie sprawa nie jest prosta.

W tym roku w celu obrony fabryki Mottego powstało Stowarzyszenie „Grupa Elanex”, które ponadto postawiło sobie za zadanie ochronę dziedzictwa materialnego i przyrodniczego Częstochowy. Przedstawiciele Grupy wraz z mieszkańcami sąsiadujących ulic uczestniczyli w debacie na temat przebiegu projektowanej ulicy i dopięli swego, co oznacza, że bierze się pod uwagę inne koncepcje w tym zakresie. Ponadto trwają prace nad wpisaniem Elanexu na wojewódzką listę zabytków.

O tym wszystkim opowiedział Piotr Pałgan z Grupy Elanex na wystawie szkiców i rysunków, wykonanych przez częstochowskich artystów plastyków i architektów oraz studentów AJD podczas czerwcowego pleneru na terenie Elanexu. O samej zaś wystawie opowiadał Adam Rokowski, artysta, pracownik AJD, który miał pieczę nad stroną artystyczną wydarzenia.  Plener był wydarzeniem społecznym. Zaproszeni zostali też mieszkańcy dzielnicy, mogli sami rysować i szkicować lub tylko obserwować i poznać wyniki prac innych, wystawionych na koniec na murach fabryki. Gości na plenerze nie brakowało. Obecna wystawa została przygotowana w Galerii 113 w budynku AJD (Instytut Plastyki) przy ul. Dąbrowskiego 14. Spotkania z panami Rokowskim i Pałganem odbyły się 23 i 30 listopada br.

    

Wystawione prace – szkice i rysunki czarno-białe lub z dodatkiem kolorów, na  białym lub barwnym papierze prezentują architekturę i detale budynków przemysłowych oraz mieszkalnych, odsłaniając widzom ich klimat, kunszt architektury i pobudzając do refleksji. Czy Częstochowa może sobie pozwolić na grzech zaniechania, nie podejmując działań w kierunku rewitalizacji tego obiektu, świadka historii naszego miasta? Takich świadków nie mamy w naszym mieście zbyt dużo. 

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie