Zawodzie-Dąbie to splot historii i nowoczesności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 grudnia 2017

Dzielnica Zawodzie-Dąbie położona jest na wschodnim brzegu Warty oraz Kucelinki.

Historycznym miejscem dzielnicy jest Złota Góra, z której można podziwiać panoramę miasta i okolic. Złota Góra ma bardzo ciekawą historię, z jej stoków w przeszłości wydobywano kamień wapienny, który wykorzystywano do produkcji wapna palonego oraz budowy częstochowskich i okolicznych domów. W czasie okupacji na Złotej górze znajdował się obóz jeńców radzieckich, zginęło tu ponad 10 tysięcy żołnierzy. Przy ul. Mirowskiej znajduje się płyta pamiątkowa.

Obecnie Złota Góra jest atrakcją dla mieszkańców miasta i turystów. Nowa droga z poboczami i ścieżkami rowerowymi zachęca do odwiedzenia Tarasu Widokowego, skąd widać także położony w sąsiedztwie Park Miniatur Sakralnych oraz Statuę Jana Pawła II, liczącą 14,0 m wysokości, ponoć najwyższą na świecie.

W naszej dzielnicy znajduje się jeden z największych w Polsce Kirkutów, zajmuje powierzchnię około 8,5 ha. W 1984 roku odbudowano bramę i ogrodzenie terenu cmentarza oraz dokonano inwentaryzacji nagrobków.

Następnym bardzo ważnym obiektem naszej dzielnicy jest Huta zbudowana z latach 1895-1901 przez Towarzystwo Zakładów Metalowych B. Hantke S.A. Po wojnie zakład upaństwowiono i po rozbudowie nadano imię Bolesława Bieruta, do swojego pierwotnego imienia wrócił dopiero w 1990 r.

W naszej dzielnicy zlokalizowana jest jedna z najstarszych w Polsce elektrowni, która powstała w 1926 r. i pracowała do początku lat sześćdziesiątych. Warto także zwrócić uwagę na znajdujący się w naszej dzielnicy ponad stuletni Szpital im. Ludwika Rydygiera, który powstał z inicjatywy Towarzystwa Dobroczynności dla Żydów, uroczyste otwarcie nastąpiło w 1913 r. Obecnie szpital jest ciągle modernizowany i staje się wizytówką służby zdrowia naszego miasta.

Obok szpitala, w parku znajduje się historyczna Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gabriela Narutowicza, pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, oddana do użytku w 1929 r.

W tej części dzielnicy znajduje się także Rynek Narutowicza czyli słynny targ na Zawodziu, który przyciąga tłumy z różnych zakątków naszego miasta.

Ważnym obiektem w naszej dzielnicy jest Stadion Żużlowy, którego otwarcie datuje się na rok 1946. Przez następne lata był wielokrotnie modernizowany, a w 2005 r. przeszedł gruntowną przebudowę. Od roku 2007 decyzją Rady Miasta stadion nosi nazwę Arena Częstochowa. W jego bezpośrednim sąsiedztwie wybudowano w latach 2010-2012 nowoczesną Halę Sportową mieszczącą około 6000 miejsc i zwiększono znacznie ilość miejsc parkingowych. Odbywają się tu liczne zawody sportowe oraz imprezy kulturalne.

Prócz uroków miejsc historycznych i miejsc rekreacji dzielnica przyciąga też inwestorów na tereny pohutnicze, gdzie powstała strefa ekonomiczna. Powstają tam nowe miejsca pracy, co przyczyni się do poprawy jakości życia jej mieszkańców.

Elżbieta S. i Alicja Szymańska