Jesteś tutaj: Start / Felietony / Wolność

Wolność

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 sierpnia 2018

Wolność to pojęcie, które jest związane z ludzkim losem we wszystkich realiach politycznych, gospodarczych, obyczajowych na przestrzeni wieków i przestrzeni naszego globu. Dotyczy sposobu podejmowania decyzji przez każdego człowieka i jest problemem filozoficznym. Swoje postrzeganie wolności przedstawia Katarzyna Swiłło – joginka i terapeutka poszukująca wiedzy o człowieku poprzez medytacje.

Wolność... zaczyna się od podjęcia decyzji o życiu w wolności.

Wolność zaczyna się od zaprzestania dawania wiary przekonaniom, głoszącym, że jej nie masz, nie możesz mieć, lub że ta, którą masz, jest ograniczona. Przestając wierzyć, że twoja wolność jest w rękach innych ludzi lub innych sił zewnętrznych, odkrywasz, w jaki sposób siebie ograniczałeś i zwracasz się ku swoim zasobom: kreatywności, umiejętności uczenia się, poszerzania rozumienia siebie i tego, co się wydarza w twoim życiu. Tą drogą znajdujesz sposób na wyrażenie własnej wolności i zarazem potwierdzasz, że zależy ona tylko od ciebie.

Bycie wolnym nie polega na posiadaniu opcji do wyboru. Wybór jest iluzją wolności. To iluzja, że podejmujesz decyzje jak żyć, podczas gdy wszystkie decyzje zostały już podjęte przez tych, którzy przedstawiają ci opcje. Chyba że, jedna z tych opcji jest właśnie tym, czego postanowiłeś doświadczyć. Wolność polega na stworzeniu własnej ścieżki. Nie potrzebujesz opcji, aby być wolnym, tylko stworzyć dokładnie to, co rodzi się w tobie.

To granice (ograniczenia?) tworzą wolność. Granice, których kochasz doświadczać. Bez ograniczeń nie byłoby niczego. Wszystko, co istnieje, ma swoją formę, dzięki posiadaniu granic. Życie w wolności jest życiem w granicach, które tworzysz i przeżywasz będąc obecnym ciałem, umysłem i duchem.

Najpierw jednak trzeba jasno określić, co chcesz stworzyć ze swoim czasem i swoją energią, swoim życiem. Osiągnięcie tej jasności jest ścieżką, w której warto wziąć pod uwagę, że:

WSZYSTKO JEST MOŻLIWE, TRZEBA TYLKO ODKRYĆ W JAKI SPOSÓB.

Wierzenia, które nie są zgodne z powyższym, oddalają cię tylko od esencji twojej istoty..

Kiedy już będzie jasne dla ciebie, co chcesz stworzyć, jednocześnie będziesz na to zdecydowany. Czy pamiętasz, kiedy powiedziałeś życiu "tak" bez wahania, bez analizy sytuacji, czy wątpliwości? Decyzja została podjęta już wcześniej. Trudno jest podjąć decyzję bez jasności. A decyzje podjęte bez niej zwykle nie są doprowadzane do końca, a jeśli już to bez entuzjazmu. Ponieważ nie chodzi o siłę woli, ale o jej jasność. Obawy i sprzeczne lub ograniczające przekonania są często przeszkodą w osiągnięciu tej jasności, a także w osiągnieciu celów ustanowionych bez niej. Wyklarowanie ich to droga rozwoju osobistego i poszerzania wolności.

Najpierw "co?", a następnie "jak?". To „jak?” znajduje się po drodze do celu, korzystając z zasobów, które posiadamy aby tworzyć, czuć, słuchać, szukać inspiracji, eksperymentować, rozumieć, że nie ma porażek, lecz jest to informacja zwrotna rzeczywistości. Aby być konsekwentnym w formułowaniu wierzeń i emocji. Być autentycznym i szczerym wobec siebie, być obecnym i nie gubić się w ideach, które próbują narzucać się życiu.. Być wolnym to kochać siebie, żyć życiem, które kochasz, a to wymaga poznania siebie, rozumienia siebie, dbania o siebie, w całej twojej istocie

Bycie wolnym to wzięcie za siebie odpowiedzialności, powzięcie inicjatywy, aby iść własną drogą.  To wymaga, aby przestać obwiniać (siebie, innych, Boga, przypadek, etc…) i przestać prosić o pozwolenia czy potwierdzenia na wszystko, biorąc pod uwagę konsekwencje działań i biorąc za nie odpowiedzialność. Żadne ograniczenia nie mogą odebrać twojej wolności, tylko Ty możesz to zrobić, gdy nie będziesz używał swoich zdolności twórczych.

Więcej o wolności np. w Wikipedii.

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zawirowania i ograniczenia

    Zawirowania i ograniczenia