Konkurs fotograficzny Wakacje z Wikpedią – Wikiwakacje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 sierpnia 2018

To nie tylko konkurs, gdzie można liczyć na nagrodę. To szansa dla każdego miłośnika robienia zdjęć, że jego fotografia zasili zasoby Wikipedii, posłuży do ilustrowania jej artykułów, a także może być wykorzystana w innych mediach. Co oznacza, że może ją zobaczyć wielu ludzi na całym świecie. Wikiwakacje to strona konkursu, gdzie można przeczytać regulamin oraz wszystkie niezbędne informacje jakie fotografie można nadsyłać i w jaki sposób.

Można wysłać fotografie robione podczas naszych podróży po Polsce w różnych porach roku, na wakacjach, na delegacji czy przy innych okazjach. Można też pokusić się o fotografie naszego miasta, które zmienia się i w ten sposób wzbogacić i zaktualizować zasoby Wikipedii.

Co  jest przedmiotem konkursu

Fotografujemy zabytki, przyrodę i dzieła sztuki. Żeby mieć pojęcie, co jest zabytkiem na stronie Wiki Lubi Zabytki mamy tabelaryczne zestawienie zabytków w Polsce (wraz z numerami rejestru zabytku) i dostępem do zdjęć jakie Wikipedia już posiada. Jednak Wasze zdjęcie może okazać się ciekawsze, lepsze artystycznie i technicznie oraz aktualne w stosunku do załadowanych. Jeśli zaś niektóre zabytki nie posiadają jeszcze żadnej fotografii tym bardziej Wasze zdjęcie będzie cenne.

Można fotografować również polską przyrodę, pomniki przyrody, krajobrazy różnych obszarów chronionych i cennym przyrodniczo.

Ostatnia kategoria to dzieła sztuki polskiej kultury. Mogą to być figury, rzeźby i inne ruchome dzieła sztuki eksponowane na stałe w przestrzeni publicznej lub w muzeach, także obiekty małej architektury o walorze historycznym.

Jak wziąć udział w konkursie

Przede wszystkim, jeśli jeszcze nigdy nie braliście udziału w żadnym projekcie Wikipedii, należy utworzyć własne konto z podaniem swojej nazwy (może to być nazwisko lub inny login, którym od tej pory będziecie się posługiwać) oraz hasła. Na stronie konkursu znajdziecie wszystkie niezbędne informacje jak przesyłać zdjęcia.

Można to robić klikając w ramkę „Prześlij zdjęcie korzystając z mapy”. Jest to specjalna mapa, gdzie zaznaczono wszystkie zabytki, obszary przyrodnicze i już zidentyfikowane obiekty z kategorii dzieł sztuki. Mapa jest pomocna, bo po wybraniu odpowiedniego miejsca, którego dotyczy zdjęcie, pokazuje się kreator przesyłania zdjęć zawierający w swoich szablonach wiele danych wpisanych automatycznie, np. współrzędne geograficzne czy kategorię zdjęć, do której trafi przesyłana fotografia.

Przesyłając zdjęcia wg tematu – z ramek poniżej – trzeba będzie wyżej wymienione dane wpisać samemu.

Wszystkie zdjęcia, które prześlecie zostaną zapisane na waszej specjalnej stronie, na którą w każdej chwili będziecie mogli wejść, by zobaczyć, co przesłaliście.

Pozostałe szczegóły

Konkurs rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do 30 września 2018 roku. Można przesłać dowolną liczbę zdjęć o oryginalnej rozdzielczości w formacie JPEG, nie mniejszych niż 6 Mpx. Zdjęcie nie może zawierać żadnych napisów i innych widocznych i niewidocznych znaków , swoje dane można umieścić w EXIF. Fotografie muszą być wykonane osobiście przez uczestnika konkursu i nie mogą być nagrodzone w innych konkursach przed rozpoczęciem i w trakcie trwania tego konkursu. Nie mogą być także wcześniej – przed nadesłaniem do konkursu Wikiwakacje – publikowane w innych miejscach, np. w mediach społecznościowych.

Trzeba też pamiętać o obecnie obowiązujących przepisach o ochronie danych w fotografii oraz o innych przepisach porządkowych dotyczących stref ochrony ścisłej, chronionych ptaków lub zwierząt czy terenów prywatnych.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a głównym partnerem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Konkurs jest bezpłatny. Wszystkie szczegóły na temat regulaminu, jury i nagród na stronie konkursu. Warto też zajrzeć na stronę fejsbukową Wiki wakacje, dowiedzieć się więcej ciekawostek o losie zdjęć konkursowych.

Na koniec bardzo ważna uwaga: przesyłając zdjęcie na konkurs trzeba wyrazić zgodę na jego udostępnianie na zasadach jednej z obowiązujących licencji i zgodę na nieograniczone w czasie przechowywanie jej w zasobach Wikipedii. Oznacza to między innymi, że taką fotografię mogą bezpłatnie wykorzystywać wszyscy zainteresowani, pod warunkiem uznania jej autora zgodnie z licencją.

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Krajobraz

    Krajobraz