Świętujmy 100-lecie Niepodległej Polski!

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 listopada 2018

W tym roku rocznica niepodległości naszej Polski jest wyjątkowa, bo setna. Jak się dowiadujemy ze źródeł pierwsze oznaki wolności pokazały się na Jasnej Górze, która była wówczas pod zarządem austriackim, choć cała Częstochowa podlegała Prusakom. Było to 4 listopada.

Tak było

Bo już 4 listopada Polacy odzyskali Jasną Górę. Tego dnia opiekę nad Jasną Górą objął pododdział 22 pp. pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. Komendant wojsk austriackich Josef Klettinger przekazał klasztor i wraz ze swoimi wojskami opuścił Częstochowę. Na murach i wieży pojawiły się biało-czerwone flagi. Następnie Wiśniewski przekazał Jasną Górę delegatowi rządu gen. Tadeuszowi Rozwadowskiemu. Tak wyglądał początek odzyskania niepodległości w naszym regionie. A już 6 listopada w mieście powstała Straż Obywatelska dla ochrony mienia i obywateli. Bo nie było w mieście spokoju. W nocy z 10 na 11 listopada trwały jeszcze walki w fabryce Stradom. 11 listopada 1918 roku członkowie POW rozbrajali żołnierzy niemieckich. Jak wiadomo w starciach zginęli dwaj gimnazjaliści: harcerz Włodzimierz H. Zagórski i Karol Szpryngier. Natomiast oddziały Straży Obywatelskiej dowodzone przez Adama Plebanka i Jakuba Kona zajęły bez walki budynki Kolei, posterunki przy ul. Piotrkowskiej, Dom Księcia, koszary. Rankiem 11 listopada Niemcy oddali strzały do bezbronnej ludności, która kupowała towary w kantynie przy ul. Teatralnej. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych, choć tłum liczył ok. 600 osób. Jednak około 40 częstochowian zostało rannych. Większość miasta była przejęta już w południe i na ulice miasta wyszli obywatele świętować odzyskanie niepodległości po ponad 123 latach.

W dniu 10 listopada w kwaterze głównej marszałka Focha podpisano kapitulację państw centralnych.

W tym samym dniu do Warszawy przybywa Piłsudski. W stolicy rozpoczyna się rozbrajanie Niemców. Wojska niemieckie oraz urzędnicy administracji uciekają z kraju. Jeszcze wcześniej tworzyły się polskie zalążki rządu. 7 listopada powstał tymczasowy Rząd Ludowy w Lublinie. Wcześniej powstały dwie inne władze naczelne: Rada Regencyjna w Warszawie. Komitet Narodowy Polski w Paryżu, oraz dwie lokalne – Komisja Likwidacyjna w Krakowie i Polska Rada Ludowa w Poznaniu.

Józef Piłsudski szybko przystąpił do rzeczy najważniejszych, tj. organizowania siły zbrojnej i administracji państwowej. Jeszcze w listopadzie jego dekrety jako Naczelnika Państwa rozładowały napięcia społeczne, przeciwdziałając rewolucji. Wprowadzono 46 godzinny tydzień pracy, opiekę nad robotnikami i najbiedniejszymi oraz równouprawnienie kobiet.

W tym roku świętujemy 100 lat Niepodległości

Tak było sto lat temu, a w tym roku świętujemy ten okrągły jubileusz Naszej Niepodległej. W Częstochowie można uczcić go na różne sposoby: uczestnicząc w uroczystych koncertach w Filharmonii lub w Bazylice Jasnogórskiej, odśpiewując Hymn Polski na Rakowie lub na Placu Biegańskiego, zwiedzając bezpłatnie placówki Muzeum Częstochowskiego, oglądając filmy w OKF z okazji 110 rocznicy Kina Polskiego, wreszcie uczestnicząc w Biegu Niepodległości startującego spod Galerii Jurajskiej czy w niepodległościowym treningu na Promenadzie z Zabieganymi „Od  świtu do zmierzchu”. Można też wysyłać do rodziny i znajomych bezpłatne pocztówki z okazji Święta Niepodległości. Główne oficjalne uroczystości odbędą się w niedzielę: o godzinie 12:00 uroczysta mszą w Archikatedrze, o godz. 16:00 w al. Sienkiewicza nastąpi złożenie kwiatów pod grobem Nieznanego Żołnierza i Księdza Jerzego Popiełuszki, a o godz. 17:00 na Placu Biegańskiego odbędzie się Apel Poległych oraz pokaz multimedialny i złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Program częstochowskich uroczystości dostępny jest  na stronie UM i na okolicznościowym plakacie.

Zamieszczamy też linki do stron prezentujących poszczególne wydarzenia, by łatwiej było coś wybrać i zsynchronizować daty i godziny swojego uczestnictwa.

 1. Wyślij bezpłatną pocztówkę
 2. Dzień Kina Polskiego
 3. Koncert w Filharmonii Częstochowskiej
 4. Koncert w Bazylice Jasnogórskiej
 5. Bieg Niepodległości, szczegóły dla biegaczy tu.
 6. Zabiegani „Od świtu zmierzchu”

 

ESWI

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Częstochowskie Urodziny NIepodległej

  Częstochowskie Urodziny NIepodległej

 • Powiększ zdjęcie Częstochowski Bieg Niepodległości

  Częstochowski Bieg Niepodległości

 • Powiększ zdjęcie Trening

  Trening "Od świtu do zmierzchu"

 • Powiększ zdjęcie Koncert w Filharmonii

  Koncert w Filharmonii

 • Powiększ zdjęcie Koncert w Bazylice Jasnogórskiej

  Koncert w Bazylice Jasnogórskiej

 • Powiększ zdjęcie Wyślij bezpłatną pocztówkę

  Wyślij bezpłatną pocztówkę

 • Powiększ zdjęcie Dzien Kina Polskiego

  Dzien Kina Polskiego