Dla kogo są wiaty przystankowe i ławeczki

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 listopada 2018

Nadchodzi zima, spadł pierwszy śnieg, niewykluczone będą pluchy, zamiecie i różne opady atmosferyczne. Nawet przy ładnej pogodzie trudno wystać pół godziny i dłużej (zwłaszcza jest to problem dla osób starszych), czekając na połączenie autobusowy czy busowe poza Częstochowę na przystanku przy ul. Focha.  Brak tam wiaty oraz jakiejkolwiek ławki

 

Owszem, nie zatrzymują się tam autobusy naszej częstochowskiej komunikacji miejskiej. Na znaku przystanku nie ma informacji, że przystanek jest w gestii MZDiT. Zatrzymują się tu linie podmiejskie do Blachowni nr 151 i 152 oraz busy kilku prywatnych przewoźników. Można stąd pojechać do Blachowni przez Ostrowy lub przez Wyrazów, do Garnka, Krasic, Mstowa czy do Węglowic. Odjazdy nie są tak częste, jak w komunikacji miejskiej. Wystarczy się spóźnić i już dłuższe czekanie zapewnione.

- Musiałam długo czekać na swój autobus, bo nie zdążyłam na wcześniejszy. Chodzę o kuli. A tu nie ma gdzie nawet na chwilę przysiąść. Niektórzy dźwigają jeszcze zakupy. Bardzo przydałaby się  wiata, albo chociaż jakaś ławka – informuje starsza pani z Blachowni.

Kim są pasażerowie tego przystanku? Na pewno spora grupa to mieszkańcy naszego miasta mający rodziny i sprawy do załatwienia w tych miejscowościach. Są też uczniowie dojeżdżający do częstochowskich szkół średnich i wyższych. Są zapewne pracownicy częstochowskich zakładów pracy i instytucji. Poza tym są też pewnie klienci częstochowskich sklepów czy szpitali i specjalistycznych przychodni zdrowia. Wszyscy oni z tych różnych powodów zasługują na troskę ze strony włodarzy naszego miasta, bo mają swój wkład w jego rozwój.

W MZDiT również dostrzeżono ten problem. Jest nadzieja, że będzie jeszcze przed zimą rozwiązany. Bo przecież wiata i ławki nie są dla przewoźników, lecz dla pasażerów, którzy stojąc na tym przystanku są jakby pod opieką naszego miasta.

ESWI

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Przystanek na ul. Focha

  Przystanek na ul. Focha

 • Powiększ zdjęcie Rozkłady jazdy

  Rozkłady jazdy

 • Powiększ zdjęcie Rozkład jazdy

  Rozkład jazdy