Finał Festiwalu Moc-art z Perasadą

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 listopada 2018

Wczoraj zakończyła się tegoroczna edycja projektu Festiwal Moc-art uroczystym koncertem finałowym w Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego. Projekt ten był dofinansowany z budżetu Gminy Częstochowy pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krzysztofa Matyjaszczyka. W programie publiczność mogła zobaczyć musical „W 60 minut dookoła Europy” w wykonaniu osób niepełnosprawnych oraz koncert „Najpiękniejsze musicale” w wykonaniu gościa Piotra Lempy z udziałem zespołu Teddy Bears. Wstęp był wolny. Całość zorganizowało częstochowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Perasada”

Trzeba przyznać, że widownia była pełna, a wśród niej, prócz wychowanków Domu Opieki Społecznej przy ul. Kontkiewicza obecni byli także wychowankowie innych domów opieki, uczniowie liceum, słuchacze uniwersytetu trzeciego wieku i wiele innych osób.

   

                                                 Powitanie                                                                                     Perasada  jest kobietą

Publiczność została powitana przez prezes „Perasady” Panią Annę Herman. Wśród powitanych znaleźli się goście specjalnie zaproszeni jak np. przedstawiciel UM Pan Adrian Staroniek, Pani Małgorzata Mruszczyk – szefowa MOPS-u, Pani Małgorzata Majer – szefowa Regionalnego Domu Kultury oraz wielu innych szefów placówek kulturalnych i podobnych stowarzyszeń i placówek na rzecz niepełnosprawnych. Jeszcze przed głównym przedstawieniem pani prezes przedstawiła najbliższych współpracowników w osobach swojej zastępczyni Olgi Juszczyk, sekretarza Stowarzyszenia Moniki Jankowskiej i skarbniczki Magdaleny Janusiak, podkreślając jakimi wspaniałymi, twórczymi i uzdolnionymi są osobami. Wspomniała też, że choć wygląda na to, iż „Perasada” jest kobietą, to także wielu wspaniałych mężczyzn jest jej współpracownikami.

Pierwszym wzruszającym momentem imprezy była piosenka zaśpiewana przez samą prezes Anię Herman „Życia mała garść”. Towarzyszył jej zespół „Teddy Bears”, który także towarzyszył wszystkim wykonawcom tego wydarzenia. Na ekranie wyświetlały się zdjęcia z przygotown do przedstawienia.

  

                          Pani Prezes śpiewa                                                                Za chwilę się rozpocznie przedstawienie

Potem publiczność udała się w podróż autostopem po Europie, a przewodnikami byli niepełnosprawni wykonawcy z naszego miasta i nie tylko. Publiczność zaproszono do wspólnego śpiewania wykonywanych w trakcie przedstawienia znanych piosenek. Prócz piosenek w przedstawieniu znalazły się również tańce, które, podobnie jak piosenki, miały przybliżać klimaty państw, odwiedzanych przez teatralne autostopowiczki. W próbach trwających od trzech miesięcy uczestniczyli wychowankowie z innych częstochowskich domów opieki, ale także z Blachowni. Jak widać trud i determinacja by zrealizować ten program były wielkie, nie tylko samych niepełnosprawnych wykonawców, ale także ich opiekunów. Dlatego brawa były mocne  i zasłużone. W nagrodę wykonawcy podzieleni na trzy grupy: wokalną, taneczną i aktorską otrzymali dyplomy i upominki. A ich instruktorzy i opiekunowie otrzymali po czerwonej róży.

W drugiej części wystąpił Piotr Lempa, który swoim mocnym, operowym głosem wyśpiewał najbardziej znane w świecie utwory musicalowe. Oczywiście widownia miała zadanie uczestniczyć wokalnie w znanych sobie utworach. Była to prawdziwa uczta muzyczna.

  

                                Piotr Lempa                                                                                                                    Finał!

Koncert zakończył się finalnym śpiewem, gdzie na scenie do pana Piotra dołączyli uczestnicy przedstawienia, ich instruktorzy a także młodzi widzowie z widowni.

Było to niezwykłe wydarzenie - szacunek dla Organizatora i jego Pani Prezes Anny Herman.

ESWI

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Rozpoczyna się

  Rozpoczyna się

 • Powiększ zdjęcie Podróż po Europie

  Podróż po Europie

 • Powiększ zdjęcie ...autostopem

  ...autostopem

 • Powiększ zdjęcie Taniec rosyjski

  Taniec rosyjski

 • Powiększ zdjęcie Taniec Zorba

  Taniec Zorba

 • Powiększ zdjęcie Taniec hiszpański

  Taniec hiszpański

 • Powiększ zdjęcie Dyplomy dla wykonawców

  Dyplomy dla wykonawców

 • Powiększ zdjęcie Grupa taneczna

  Grupa taneczna

 • Powiększ zdjęcie Grupa aktorska

  Grupa aktorska

 • Powiększ zdjęcie Grupa wokalna

  Grupa wokalna

 • Powiększ zdjęcie Paweł Lempa z zespołem Teddy Bears

  Paweł Lempa z zespołem Teddy Bears