DUŻO ZALEŻY OD CIEBIE

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 grudnia 2018

W dzielnicy Parkitka w tym roku złożono 36 projektów  zadań. Po weryfikacji przez Urząd Miejski pod głosowanie poddane zostały  22  wnioski. Dotyczyły  one budowy chodników i ścieżek rowerowych, ustawienia nowych ławek, zakupu książek dla biblioteki, monitoringu dzielnicowego.

Budżet Obywatelski staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. W Częstochowie w bieżącym roku odbyła się piąta jego edycja. Od 2014 roku, my mieszkańcy, mamy możliwość współdecydowania o wydawaniu publicznych pieniędzy przez co wpływamy na otaczającą nas rzeczywistość.

Tym razem do rozdysponowania przeznaczona została kwota 9 468 489 zł, w tym na zadania o charakterze ogólno miejskim  2 367 122 zł, a na zadania dzielnicowe 7 101 367 zł.

Nie jest żadna tajemnicą że dzielnica „Parkitka” jest uboga pod względem kulturalno-oświatowym. Prawie nie ma tu budynków użyteczności publicznej. Kilka placów zabaw dla maluchów, place rekreacji ruchowej dla dorosłych i seniorów sprawy nie rozwiązują. Najgorzej jest z młodzieżą. Mają do dyspozycji klika ławek i stołów do tenisa. Po resztę muszą wyruszyć do innych zakątków Częstochowy. Liczy się więc każdy wysiłek włożony w poprawę  aktualnego stanu rzeczy

Na potrzeby naszej dzielnicy przeznaczono w tym roku  kwotę 280 880 zł.

Zwyciężyły następujące wnioski

 1. Budowa chodnika na ulicy Sikorskiego –oddano1134 głosów.
 2. Budowa chodnika łączącego ulicę Łódzką z ulicą Mościckiego -726 głosów
 3. Na potrzeby Biblioteki Filii nr 15 -631 głosów
 4. Budowa chodnika na  ulicy Mościckiego przy bloku nr 7-  351 głosów.

Ogółem na wnioski naszej dzielnicy  oddało 5641 głosów .

Niestety przepadł w głosowaniu mój wniosek o budowie monitoringu dzielnicowego. Może uda się za rok.

Z przeznaczonej dla dzielnicy kwoty 280 880 zł rozdysponowano 278 000 zł. Reszta przechodzi na zadania dzielnicy, która wykazała się największą frekwencją – w tym roku był to Kiedrzyn..

Pełne wyniki głosowania można znaleźć  tutaj. klikając w napis „Poznaj wyniki głosowania”

Realizacja zadań wybranych w zeszłym roku

Dzięki poprzednim edycjom BO Parkitka wzbogaciła się między innymi o stojaki na rowery, stoły do tenisa, stację do naprawy rowerów, plac rekreacji ruchowej dla osób starszych, kosze, ławki, progi zwalniające. Zakupiono nowe książki dla Filii nr 15 Biblioteki Publicznej oraz przeprowadzono jej remont.

W tym roku w naszej dzielnicy trwa realizacja zadań wybranych w ubiegłorocznej edycji BO. Niektóre zostały już zrealizowane, jak np. oświetlenie chodnika za Kościółkiem na Rynku Wieluńskim, zakup i montaż progu spowalniającego przy ul. Bialskiej na odcinku pomiędzy numerem 41 a 55 czy dodatkowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów z plastiku lub zakup l montaż tabliczki z nazwą ulicy Bialskiej i Mościckiego.  Niektóre są jeszcze w trakcie realizacji. Natomiast budowa chodnika przy ul. Łódzkiej od ul. Poleskiej do ul. Małopolskiej  stanęła pod znakiem zapytania, gdyż dwa przetargi na realizację zostały unieważnione z powodu ofert cenowych znacznie przekraczających środki przewidziane na zadanie.

Realizację tych zadań w naszej dzielnicy można śledzić tu..

Za rok następna edycja. Warto się zmobilizować, żeby nasza dzielnica była piękniejsza, bardziej nam przyjazna i bezpieczna.

Wniosek złożyć może każdy  mieszkaniec miasta, który ukończył 13 lat. Zgłaszamy  wszystko co uważamy za ważne i potrzebne zarówno dla  dzielnicy, w której mieszkamy, jak i dla całej miejscowości. W tym roku głosować można było na trzy sposoby: przez Internet,  w komisji do głosowania znajdującej się przy Urzędzie Miasta na ul. Focha oraz (nowość !) w mobilnym punkcie do głosowania, utworzonym w autobusie piętrowym tzw. Londyńczyku. A jak będzie na przyszły rok?  Te szczegóły mogą się zmienić, ale najważniejsza idea, że to mieszkańcy wnioskują swoje zadania i głosując wybierają najbardziej im potrzebne, powinna zostać ta sama.

JP

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Próg zwalniający

  Próg zwalniający

 • Powiększ zdjęcie Tabliczki z nazwami ulic

  Tabliczki z nazwami ulic

 • Powiększ zdjęcie Oświetlenie chodnika za Kościółkiem na Rynku Wieluńskim

  Oświetlenie chodnika za Kościółkiem na Rynku Wieluńskim