Seniorze – starzej się zdrowiej!

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 kwietnia 2019

Taki cel przyświeca programowi profilaktycznemu pod nazwą „Pogodna jesień – starzej się zdrowiej”. Jest to bezpłatny program przeznaczony dla częstochowskich seniorów,  uchwalony przez Radę Miasta na ten rok, do którego zaprasza Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Warto skorzystać, bo Święta się skończyły, teraz czas pomyśleć o zdrowiu.

Celem programu jest aktywizacja fizyczna  mieszkańców naszego miasta w wieku senioralnym  poprzez udział w bezpłatnych zajęciach w zakresie rekreacji ruchowej.

W programie znajdują się różnorodne zajęcia: gimnastyka ogólnorozwojowa, zumba, wodna zumba, aquaareobik, masaże, rajdy piesze nordic-walking, zajęcia z fizjoterapeutą, gimnastyka usprawniająca z muzyką, zajęcia rehabilitacyjne na basenie, zajęcia float fitness (wodne zabawy na desce SUP), a także nauka pływania i inne zajęcia z rekreacji ruchowej. Ponadto można będzie zapoznać się z poradami jak żyć zdrowiej, część tych spotkań już się odbyła, ale zostały jeszcze trzy terminy 30 kwietnia, 7 i 14 maja br.

W ramach programu odbywa się też organizacja imprez kulturalnych takich jak wyjścia do teatru, muzeum, kina, na koncerty oraz udostępnianie karnetów na basen.

Zajęcia te odbywają się w różnych ośrodkach na terenie całej Częstochowy: w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej, na pływalni przy SP nr 48 przy ul. Schillera 5, na basenie II LO im. R. Traugutta, na basenie TAURUS przy ul. Brzeźnickiej 46, na pływalni przy Al. Niepodległośći 20/22, w Częstochowskim Centrum Aktywności Seniora przy ul. Staszica 10, w siedzibie Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki przy Alei Pokoju 13, w siedzibie Stowarzyszenia Współpracy z Osobami Niepełnosprawnymi „Tacy Sami” przy ul. Pułaskiego 59/65, w Domu Dziennym  Senior+ przy ul. Marysia 9, w siedzibie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „PERASADA” przy ul. Kontkiewicza 2, rajdy piesze w Lasku Aniołowskim, w Parku Staszica i w Parku Lisiniec.

A oto realizatorzy programu, u których można zasięgać dodatkowych informacji o zajęciach i warunkach uczestnictwa:

 1. Stowarzyszenie Sportowa Częstochowa, ul. Focha 19/21. Tel. 531-825-714,   www.sportowaczestochowa.com.pl
 2. Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki, Al. Pokoju 13, tel. 509-656-937, www.czestochowskieamazonki.pl
 3. Częstochowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „PERASADA” ul. Kontkiewicza 2, tel. 34 364 38 15 wew. 39, www.perasada.czest.pl
 4. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Oddział Okręgowy Częstochowa, ul. Nowowiejskiego 15, tel. 34 324 47 50, www.tpdoo.org
 5. Stowarzyszenie Współpracy z Osobami Niepełnosprawnymi „Tacy Sami”, ul. Pułaskiego 59/65, tel. 602 715 482, www.tacy-sami.czest.pl, strona FB: https://www.facebook.com/TacySamiCzestochowa/
 6. Stowarzyszenie Miłośników Sportu „EFEKT”, al. Niepodległości 20/22. Tel. 501 723 269, www.smsefekt.pl , strona FB: https://www.facebook.co hm/Efekt-Cz%C4%99stochowa-422081751321068/
 7. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne „Jozue”. Ul. Gaczkowskiego 15A, tel. 512 154 124, www.chsdjozue.pl  w zakresie organizacji imprez kulturalnych.

Szczegółowy plan poszczególnych zajęć można znaleźć i pobrać ze strony UM Częstochowa.

Warto się z tym programem zapoznać i zadzwonić po informacje o tych zajęciach, które nas interesują i w miejscu, które nam odpowiada. Na niektóre, jak np. zajęcia zumby, na basenie na ul. Niepodległości czy na nordic-walking można przyjść bez zapisów, nawet można zabrać ze sobą znajomych, ale już na masaż czy na wodne zabawy na desce SUP (bo ilość desek ograniczona) trzeba się zapisać.  Interesujących mnie osobiście informacji udzieliły mi bardzo miłe i uprzejme panie z Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniora oraz ze Stowarzyszenia Miłośników Sportu „EFEKT”.

ESWI

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Seniorze - starzej się zdrowiej (fot. Christian Northe, Pixabay License)

  Seniorze - starzej się zdrowiej (fot. Christian Northe, Pixabay License)

 • Powiększ zdjęcie Program zajęć, strona 1

  Program zajęć, strona 1

 • Powiększ zdjęcie Program zajęć, strona 2

  Program zajęć, strona 2

 • Powiększ zdjęcie Program zajęć strona 3

  Program zajęć strona 3