Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 sierpnia 2019

Józef Uliński to były pracownik Miastoprojektu. Teraz już emeryt. Swoje dziecięce i młodzieńcze fascynacje malarstwem postanowił kontynuować na emeryturze. I został przyjęty do katedry malarstwa Akademii im. Jana Długosza, obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. W tym roku uzyskał licencjat w pracowni profesora Włodzimierza Kuleja. Kontynuuje studia w specjalizacji Malarstwo architektoniczne.

W kościele pw. Św. Wojciecha przedstawił swoją wystawę autorską pod tytułem „Wokół sacrum”. Kto bywa w tym kościele zauważył wyeksponowane na ścianach obrazy o tematyce sakralnej. Wystawa jest częścią obchodów pięćdziesięciolecia istnienia parafii. Potrwa do końca października.

Jak mówi autor, prace inspirowane są sztuką świątynną chrześcijańską i cerkiewną, także obrzędowością kultury bizantyńskiej.

Malując ikony uwydatniłem duchową światłość, boską obecność, chwałę przemienienia, posługując się symboliką złota i srebra. Ważnym zabiegiem artystycznym jest przenośnia wywierająca na widzu określony nastrój podkreślający szczególną harmonię, rytm i wartość dekoracyjną. Natomiast stosowanie tekstury gotyckiej wprowadza w tajemnice tekstów biblijnych ubogacając obraz, na przykład tak jak Chusta Weroniki – mówi Józef Uliński.

Nie tylko sztuką sakralną artysta się inspiruje, ta była przedmiotem jego pracy licencjackiej. Uczestniczy w corocznych plenerach malarskich w Rynie, gdzie w pięknym otoczeniu przyrodniczym podejmuje tematy krajobrazowe, marynistyczne, czy architektoniczne lub portrety. Tworzy głównie w technice olejnej, ale jest otwarty na inne techniki.

Zanim poszedł na studia malarskie Józef Uliński (rocznik 1947) od 1965 roku był członkiem Grupy Plastyków Amatorów „Zachęta” w Częstochowie, przemianowanej później na Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Wandy Wereszczyńskiej. W 1974 roku jedna z jego prac została włączona do zbiorów Muzeum Amatorskiej Twórczości w Niepołomicach.

W roku 2012 szkolił się również w Studium Sztuki Sakralnej przy Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Józef Uliński uczestniczył w wystawach zbiorowych: w 2014 r. w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II „W stronę sacrum”,  w Filharmonii Częstochowskiej - „Masuria 2015”, „Masuria 2016”, gdzie był ich komisarzem, a także w następnych latach 2017 i 2018, w 2016 roku wystawiał prace w Mannheim, brał udział w Międzynarodowej Wystawie „Horyzonty” w 2017 i w 2018 roku oraz w Festiwalu Sztuki Wysokiej 2018 w Bytomiu. Uczestniczył też w częstochowskiej Konduktorowni w wystawach: „Rysunkarze” 2016 r. i „Malarze” 2017 r. W 2018 roku miał indywidualną wystawę malarską w Domu Kultury we Włoszczowie.

Jest przykładem, jak można nawet na emeryturze, realizować swoje marzenia. Trzeba przypomnieć, że również w tym roku Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza prowadzi rekrutację na wydział malarski bez ograniczeń wiekowych. Kto ma pasję i dorobek do pokazania na etapie kwalifikacji powinien próbować, także w wieku emerytalnym.

Zdjęcia własne

ESWI

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Plakat

  Plakat

 • Powiększ zdjęcie Tryptyk

  Tryptyk

 • Powiększ zdjęcie Część tryptyku

  Część tryptyku

 • Powiększ zdjęcie Cerkiewki

  Cerkiewki

 • Powiększ zdjęcie Złote kopułki cerkiewek

  Złote kopułki cerkiewek

 • Powiększ zdjęcie Architektura sakralna

  Architektura sakralna

 • Powiększ zdjęcie Kapliczka z Chrystusem frasobliwym

  Kapliczka z Chrystusem frasobliwym

 • Powiększ zdjęcie Kopuła świątyni w układzie krzyża

  Kopuła świątyni w układzie krzyża

 • Powiększ zdjęcie Tekstura gotycka

  Tekstura gotycka