Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 września 2019

Prezentujemy dziś świeżo wydaną książkę przez Fundację Wielki Człowiek. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Katowice. Partnerem projektu jest Akademia Wychowania Fizycznego. Jest zapewne cenna dla znawców i miłośników polskiego alpinizmu, w szczególności – dokonań zmarłego 24 października 1989 roku niezwykłego Jerzego Kukuczki.

Książka pod tytułem „Królowa. Lhotse ‘89” dostępna jest na stronie: sklep.jerzykukuczka.com 

„Królowa” to kolejne wydawnictwo Fundacji Wielki Człowiek, drugie z serii „Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Trzonem publikacji, powstającej z okazji 30 rocznicy śmierci himalaisty, jest jego dziennik spisany podczas wyprawy na Lhotse w 1989 roku. Integralnymi elementami historii są i tym razem archiwalia – fotografie, dokumenty, listy, ale też multimedia ukryte w kodach QR takie jak nagrania wideo i audio. „Królowa” to  opowieść - podróż, która snuje się pomiędzy słowem, obrazem i dźwiękiem. To realistyczna, subiektywna ekspedycja, bez literackich upiększeń, w którą pragniemy zabrać czytelników.”

– tak prezentuje książkę wydawca.

A we wstępie do książki Katarzyna Zioło, jej redaktor naczelna pisze:

Jak oszacowali nasi archiwiści opracowujący zbiory Archiwum Jerzego Kukuczki, w trzech dużych szafach kryjących w sobie fotografie, dokumenty tekstowe, nagrania dźwiękowe i wideo oraz muzealia zmieściła się historia co najmniej 2853 osób. Z tego ogromu postaci, lokalizacji geograficznych i tematów skrywanych na niespełna 5 metrach bieżących dokumentów, 15 tys. fotografii, 76 nagraniach audio, 97 filmach i 700 muzealiach wyłania się bardzo bogata, zawiła i zaskakująca opowieść o Jerzym Kukuczce.

Dzienniki pozostawione przez Jerzego to surowe zapisy wypraw i przygotowań do ekspedycji. Komunikat, jaki otrzymuje niemal każdy czytelnik książki czy widz filmu o Jerzym, jest jasny – był to małomówny, bardzo konkretny człowiek, który twardo dążył do wyznaczonego sobie celu. I zapewne jest to prawda. Jednak praca w Archiwum Jerzego Kukuczki – poznawanie zbiorów, materiałów – od lat ukazuje mi coś więcej. Z lakonicznych zapisków, szybkich notatek wyłania się również inny Jerzy. Człowiek, który pomimo ogromu przygotowań do wypraw i licznych spraw do załatwienia (na co wskazują regularnie przygotowywane listy z wypunktowanymi zadaniami na dany dzień), pamięta o tym, aby z Katmandu przywieźć żonie wymarzone kolczyki, a chłopcom kilka par butów, o które przecież będzie o łatwiej w oddalonym o tysiące kilometrów Nepalu niż w Polsce lat 80. I takie elementy, choć oczywiście rzadkie, zaobserwujecie także w tym dzienniku.

Wydanie dziennika z ostatniej ekspedycji Kukuczki – wyprawy na południową ścianę Lhotse – wydało mi się oczywistym wyborem w związku z nadchodzącą trzydziestą rocznicą śmierci Jerzego. Śmierci, którą poniósł na swej pierwszej i ostatniej ośmiotysięcznej górze. Jak mawiają himalaiści, na górze marzeniu, największym wyzwaniu himalaizmu XX wieku. Jednak stworzenie spójnej opowieści, możliwej do zaprezentowania czytelnikowi, okazało się niełatwym zadaniem. Nie tylko ze względu na lakoniczność zapisów – Jerzy był z niej słynny – ale przede wszystkim ze względu na to, że tragiczna śmierć Kukuczki wpłynęła pustosząco i druzgocąco na wszystkich bliskich, przyjaciół, fanów i… niestety również na materiały pozostałe po tej ostatniej wspinaczce. To historia nagle urwana, niedokończona, pozostawiona w wiecznym zawieszeniu.

W uzupełnieniu luk tej opowieści pomocą stały się dodatkowe materiały – archiwalia, fotografie, artykuły prasowe, listy i wiele innych cennych dokumentów, zamieszczonych w tej publikacji. Równie istotne są multimedialne archiwalia, których nie sposób umieścić na kartach książki inaczej niż za pomocą kodów QR lub na dołączonej płycie. Zachęcam zatem gorąco do skanowania i sprawdzania tego, co kryje się w kodach, lub do weryfikacji zawartości płyty, ponieważ Królowa to książka, która ponownie – podobnie jak Ostatnia w Koronie – wykracza daleko poza zadrukowane strony. I aby w pełni odbyć tę ostatnią podróż razem z Jerzym Kukuczką, musicie bez reszty zanurzyć się w historii z września i października 1989 roku. Do czego serdecznie Was zapraszam.”

 

„Królowa. Lhotse ‘89”

Z Archiwum Jerzego Kukuczki  Tom II

Autor dziennika: Jerzy Kukuczka

Redaktor naczelny: Katarzyna Zioło

Wydawca: Fundacja Wielki Człowiek

Data premiery: 6 września 2019

 

 

 

opr. ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie