Internetowe konto pacjenta i e-recepty

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 maja 2020

Gdy lekarz ma obowiązek wystawiać e-recepty i nierzadko daje nam, zamiast kawałka kartki, tylko jej numer do podania w aptece, niepokoimy się, czy jest na niej to co trzeba, albo w ogóle nie jesteśmy pewni co na niej jest. Można to zmienić, zakładając swój profil na stronie Internetowe Konto Pacjenta, gdzie będzie można zobaczyć swoją receptę z nazwami leków, sposobem dawkowania i terminem jej ważności.

Co prawda, każdy lekarz na naszą prośbę powinien nam dać papierową receptę, która tak naprawdę nie jest już receptą wymaganą w aptece, tylko jest papierową informacją o recepcie dla pacjenta. Ale w dobie koronawirusa podczas telefonicznych konsultacji z lekarzem i wysyłanymi smsem numerami wystawianych recept nie jest to możliwe. Dlatego przydaje się mieć swój profil na w/w stronie, która jest zakładką na stronie pacjent.gov.pl  

Aby założyć swój profil trzeba mieć tzw. profil zaufany. Profil zaufany to bezpłatny, elektroniczny podpis, dzięki któremu można załatwić urzędowe sprawy przez internet.

Profil zaufany można od ręki założyć, nie wychodzą z domu przez bankowość elektroniczną. Każdy, kto korzysta z banku przez internet może na jego stronie wypełnić stosowny formularz, przesłać go i bank potwierdzi jego tożsamość. Podobnie może zrobić ten, kto posiada konto Envelo Poczta Polska.

Prócz wymienionych banków, umożliwiających założenie profilu zaufanego jest jeszcze jeden krok bezpośrednio na stronie https://pacjent.gov.pl/krok-1-zaloz-profil-zaufany. Można przez internet złożyć wniosek na formularzu pobranym z tej strony, podpisać go kodem otrzymanym smsem na swój telefon i wysłać, a potem potwierdzić go w punkcie potwierdzającym (punkty potwierdzające to urzędy skarbowe, oddziały NFZZUS). Mamy tu link do spisu tych punktów i możemy sobie wybrać ten, do którego będzie najbliżej. Trzeba się tam udać z dowodem osobistym lub paszportem w ciągu najbliższych 14 dni, nie później. Później trzeba będzie od nowa składać wniosek o profil zaufany.

Profil zaufany jest ważny trzy lata. Można go sobie przedłużyć, nim minie ten termin. Jeśli tego nie zrobimy, trzeba będzie uzyskać nowy profil zaufany. 

Mając swoje internetowe konto pacjenta można zawsze sobie sprawdzić jakie leki i kiedy przepisał nam lekarz, który lekarz, jakie było czy jest ich dawkowanie, do kiedy jest ważna nasza recepta i które pozycje już wykupiliśmy, a które jeszcze nie. Każdą receptę możemy sobie sami wydrukować (w aptece nie wydrukują jej nam) i trzymać w portfelu ku pamięci, jeśli leki wykupujemy częściowo przez dłuższy czas. Bo teraz recepta może być ważna cały rok i leki stale używane mogą być w takiej ilości wypisane przez lekarza. Wówczas nie ma potrzeby wykupywać ich wszystkich naraz. Trzeba jednak pamiętać, że leki częściowo wykupione w jednej aptece muszą być do końca w niej wykupione. Jeśli zaś jakiegoś leku nie było w tej aptece, możemy kupić w innej.

Na koncie pacjenta są też udostępnione informacje o receptach dzieci do lat osiemnastu.

Ponadto można na swoim koncie pacjenta umożliwić udostepnienie osobom bliskim informacji o swoim stanie zdrowia i przepisanych lekach, co może być przydatne osobom starszym, które korzystają z pomocy bliskich przy wizytach u lekarzy i wykupywaniu leków.

Oprócz danych o receptach znajdziemy na swoim koncie informacje o wykupionych już lekach, odbytych wizytach w placówkach medycznych i ich kosztach poniesionych przez NFZ.

Wiele innych informacji dotyczących internetowego konta pacjenta można znaleźć w zakładce Pytania i Odpowiedzi, warto poznać swoje nowe możliwości w tym zakresie.

 

 

 

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Internatowe konto pacjenta - dostępne z domu

    Internatowe konto pacjenta - dostępne z domu

  • Powiększ zdjęcie Tak działa IKP

    Tak działa IKP