Specjalna strona internetowa z upamiętnieniem 800 lecia naszej Częstochowy.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 czerwca 2020

Rok 2020 to rok, w którym mija 800 lat od pierwszej pisanej wzmianki o Częstochowie. Stało się to w roku 1220 w dokumencie krakowskiego biskupa Iwona Odrowąża. Dokument skierowany był do klasztoru Kanoników Regularnych we Mstowie i wymieniono w nim osady mające obowiązek płacenia klasztorowi dziesięciny. Jedną z nich była Częstochowa.

Jedną z form upamiętnienia tej historycznej okoliczności jest powstanie specjalnej strony internetowej 800.czestochowa.pl. Jak informuje Urząd Miasta Częstochowa, pomysł, by powstała taka strona jest podyktowany tym, żeby nie wyciągając nikogo z domu w czasie pandemii, zaprezentować wszystkim wybrane wydarzenia z życia Częstochowy na przestrzeni ośmiu minionych wieków.

Wybrano sto dat i związanych z nimi wydarzeń, opisano je umieszczając na swoistej osi czasu. Przesuwając oś czasu i wybierając datę możemy się dowiedzieć, co wydarzyło się wtedy. Opisy wydarzeń wzbogacone fotografią w tle powstały we współpracy z Muzeum Częstochowskim i częstochowskim oddziałem Archiwum Państwowego. Autorzy obiecują, że będą wzbogacać treść, abyśmy mieli powody wracać do tej strony.

Jednocześnie jest zachęta, by zgłaszać ważne wydarzenia, które Waszym zdaniem powinny się znaleźć na takiej jubileuszowej stronie.

A już teraz można poczytać o powstaniu klasztoru na Jasnej Górze, o obronie w czasie „potopu” szwedzkiego, o połączeniu Starej i Nowej Częstochowy, o zburzeniu pomnika cara Aleksandra II, o zdarzeniach wojennych w I i II wojnie światowej, o wizytach: generała Focha, Piłsudskiego, Mościckiego czy wizytach papieży. Wiele zdarzeń jest także po II wojnie  światowej, więc kto pamięta, może sobie porównać ze swoimi wspomnieniami, a kto zapomniał – może sobie pamięć odświeżyć.

 

Źródło: UM Częstochowa    

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie Widok strony

    Widok strony