Możemy już składać projekty zadań w VII Edycji BO Częstochowa

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 sierpnia 2020

Później niż w latach ubiegłych, ale wreszcie jest budżet obywatelski w Częstochowie. Ale uwaga! Wszystko jest po nowemu. Nie tylko z powodu koronowirusa. Powstała nowa platforma dla procedury BO, gdzie należy założyć sobie konto, zalogować się i dopiero składać wnioski z projektami zadań oraz potem na nie głosować. W tym roku tylko online.

Cały nowy tryb został zaprezentowany na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu. Szkopuł w tym, że szczegółowe informacje jak to działa są trochę rozproszone i dla mniej zorientowanych może być trudno trafić na nową platformę. Bo podawany jest link: www.konsultacje.czestochowa.pl, ale nie jest on tożsamy z dotychczasowym linkiem, gdzie mieściły się wszystkie dane i materiały dotyczące kolejnych edycji BO: konsultacje.czestochowa.pl. Różnica polega na początkowych literkach www. Gdy tu wejdziemy dopiero od 11 sierpnia znajdziemy informację o tym szczególe, a wcześniejsza informacja z 3 sierpnia zawierała tylko dane o zarządzeniu Prezydenta w sprawie BO z załącznikami i geoportalu z terenami BO. Ponadto, gdy wejdziemy na właściwą stronę nowej platformy zobaczymy, że link do niej to: https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/.

To takie ciekawostki dla niezorientowanych.

Harmonogram

Gdy już znajdziemy się na właściwej stronie możemy dowiedzieć się wszystkiego o tegorocznym BO. Na początek harmonogram, bo zaczyna się składanie wniosków i trzeba wiedzieć, że ten etap trwa od 10 sierpnia do 10 września. Publikacja tych wniosków już się zaczęła. W tej chwili jest ich już 78, w tym 25 ogólnomiejsckich. Publikacja potrwa do 11 września, a ich weryfikacja formalno - prawna będzie się odbywać do 20 października. 21 października na stronie internetowej nastąpi publikacja wstępnego zestawienia projektów zadań poddanych pod głosowanie, niektóre z nich pewnie nie zostaną do tego etapu dopuszczone. Ale jest tryb odwoławczy: do 28 października należy składać odwołania, których rozpatrywanie potrwa do 12 listopada. Po ich rozpatrzeniu ostateczna lista zdań poddanych pod głosowanie zostanie ogłoszona 13 listopada. Po czym do 25 listopada będzie czas na promocję tych zadań. Głosowanie odbędzie się w dniach od 16 listopada do 1 grudnia 2020 r. tylko online. Osoby niepełnosprawne mogą się zawczasu zgłosić, by upoważnione osoby mogły odebrać od nich papierową kartę do głosowania.

Żeby zgłosić zadanie trzeba na nowej platformie założyć sobie bezpłatne konto z hasłem, zalogować się i przystąpić do składania swojego projektu.

Jakie kwoty przypadają na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe

W tym roku całość kwoty przeznaczonej na zadania BO wynosi 9 mln 268 tys. 489 zł w tym na zadania ogólnomiejskie 2 mln 367 tys. 122 zł i na zdania dzielnicowe 7 mln 101 tys. 367 zł.

Rozbicie na dzielnice zawarte jest w załączniku nr 1 do Zarządzenia Prezydenta nr 1053 z 2020 r.

 1. Błeszno                                                                   - 324 451 zł
 2. Częstochówka-Parkitka                                   - 293 320 zł
 3. Dźbów                                                                      - 374 571 zł
 4. Gnaszyn-Kawodrza                                             - 239 348 zł
 5. Grabówka                                                                - 248 368 zł
 6. Kiedrzyn                                                                   - 189 927 zł
 7. Lisiniec                                                                      - 356 269 zł
 8. Mirów                                                                         - 269 207 zł
 9. Ostatni Grosz                                                          - 223 248 zł
 10. Podjasnogórska                                                     - 142 635 zł
 11. Północ                                                                        - 655 229 zł
 12. Raków                                                                         - 466 469 zł
 13. Stare Miasto                                                             - 268 848 zł
 14. Stradom                                                                      - 447123 zł
 15. Śródmieście                                                              - 340 310 zł
 16. Trzech Wieszczów                                                   - 246 471 zł
 17. Tysiąclecie                                                                 - 619 043 zł
 18.  Wrzosowiak                                                              - 545 012 zł
 19.  Wyczerpy-Aniołów                                                 - 419 544 zł
 20. Zawodzie-Dąbie                                                       - 431 977 zł

Gdzie szukać informacji

Podstawowaplatforma to ta pod linkami nr 3 (poniżej). Tam znajdziemy wszystkie informacje w menu. Żeby założyć swoje konto trzeba wejść w zakładkę „Dodaj zadanie”, po podaniu adresu mailowego i ułożeniu do niego hasła, otrzymamy na to konto link aktywacyjny. Po aktywacji konta trzeba uzupełnić pozostałe swoje dane, trzeba przy tym być mieszkańcem Częstochowy. Potem przechodzimy na swoim koncie do zakładki „Dodaj zadanie” W formularzu opisujemy tak jak dawniej swoje zadanie, jest internetowa mapa, gdzie można zaznaczyć jego lokalizację, jest link do geoportalu z terenami BO, gdzie można sprawdzić, czy nasza lokalizacja znajduje się na gminnej działce. Można też dołączyć inne swoje załączniki (zdjęcia, dokumenty). Ponieważ przygotowanie zadania może wymagać zdobycia innych informacji, na co trzeba więcej czasu, możemy zapisać to, co do tej pory zrobiliśmy na swoim koncie jako wersja robocza i dokończyć później.  

Zanim przystąpimy do składania wniosków warto bliżej zapoznać się z nową stroną. Na obecnym etapie przede wszystkim poznajmy zakładkę „Wszystko o budżecie”, bo jest tam podział środków na typy zadań i dzielnice, harmonogram z opisem poszczególnych etapów, podstawy prawne a więc uchwały RM, zarządzenie Prezydenta z załącznikami, materiały do pobrania i bardzo ważne w tym etapie – cennik miejski. A on jest potrzebny do wyceny różnych działań będących przedmiotem naszych projektów zadań.

Swoim zaangażowaniem w przygotowanie projektów zadań do BO możemy przyczynić się do poprawy warunków w jakich żyjemy w naszym najbliższym otoczeniu, dzielnicy czy mieście. Mamy na to czas do 10 września.

 

Linki:

 1. http://konsultacje.czestochowa.pl/?p=19056#more-19056 – informacje o tegorocznej edycji BO
 2. https://bip.czestochowa.pl/zarzadzenie/1165769/zarzadzenie-nr-1053-2020?fbclid=IwAR1nudhiy_JjH5W6buuDvfxcrT8DyPQVs8ylOQtl5vHCgPXYR9Tz7JZ2thM- zarządzenie w sprawie tegorocznej edycji wraz z załącznikami
 3. www.konsultacje.czestochowa.pl – platforma do głosowania (lub inaczej https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/).
 4. http://www.e.czestochowa.pl/bo - geoportal z terenami przewidzianymi do BO

                                                                                 

ESWI

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Wszystko o budżecie

  Wszystko o budżecie

 • Powiększ zdjęcie Harmonogram

  Harmonogram

 • Powiększ zdjęcie Dodaj zadanie

  Dodaj zadanie