„Dzielnica Wyczerpy-Aniołów silna seniorami” i „Mały Budżet Obywatelski” w DPS przy ul. Kontkiewicza 2

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 czerwca 2021

Idę na spotkanie z szefową „Perasady” Anią Herman porozmawiać o zadaniu, które uzyskało dofinansowanie w konkursie otwartym w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-20215 Edycja 2021.  A tymczasem w częstochowskim DPS na ul. Kontkiewicza 2 tego dnia 1 czerwca br. trwa właśnie głosowanie w I edycji „Małego Budżetu Obywatelskiego”.

  

Jak wyjaśnia Pani Ania jest to procedura stworzona na wzór miejskiego BO, gdzie uprawnieni do składania propozycji zadań i głosowania na nie są podopieczni DPS. Są to osoby przewlekle psychicznie chore, kobiety i mężczyźni, ubezwłasnowolnieni lub nie, które również uczestniczą w miejskim BO.  Złożono propozycje trzynastu zadań, wykonano dla nich ulotki, plakaty, promowano je a teraz podopieczni zagłosują i zadania o największej liczbie głosów zostaną zrealizowane do końca tego roku. Na fundusz tego budżetu złożyły się po równo DPS oraz Stowarzyszenie „PERASADA”, w sumie 6000 zł. Głosować można tylko na jedno zadanie, arkusz z głosem trafiał do urny a komisja wyborcza podliczy je i ogłosi niezwłocznie wyniki. Wybór był pomiędzy rozmaitymi zadaniami np. wycieczka, zakup komputera, zakup szachów ogrodowych czy fontanny podświetlanej solarnie do oczka wodnego lub też np. zakup ławek  albo ukwiecenie korytarzy. Po zapełnionej urnie szklanej widać było, że zaangażowanie podopiecznych jest duże.

  

Przechodzimy jednak do rozmowy o dofinansowanym projekcie pod nazwą „Dzielnica Wyczerpy-Aniołów silna seniorami”. Wnioskowało o to Częstochowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „PERASADA”, któremu prezesuje nasza rozmówczyni. Kwota dofinansowania to 62029,00 zł, a uzyskana ilość punktów – 199. Zważywszy, że wnioskodawcy mogą uzyskać dodatkowe punkty za np. krótką jeszcze działalność czy działalność na terenie małego miasteczka, które Perasadzie nie należały się, projekt został oceniony bardzo wysoko. Konkurs został ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Na czym ma polegać ten projekt?

Projekt angażuje 24 seniorów z dzielnicy Wyczerpy-Aniołów, do tego, aby stali się liderami w dzielnicy w ramach budżetu obywatelskiego. Będziemy ich najpierw integrować, będą wspólnie tworzyć quest „Śladami Budżetu Obywatelskiego” tu w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów, co się już udało zrealizować. Potem będą mieć zajęcia z obsługi komputera i internetu. Będą również uczyć się zasad budżetu obywatelskiego, promocji zadań, jak obsługiwać generator budżetu obywatelskiego, jak oddać głos, po to, żeby później we wrześniu promować projekty obecnej edycji BO podczas ośmiu pikników zorganizowanych w dzielnicy. Będziemy zapraszać mieszkańców na grilla i przy okazji opowiadać im o budżecie obywatelskim, po co i jak to się robi, jak głosować. Mamy nadzieję, że dzięki temu frekwencja jeszcze wzrośnie w naszej dzielnicy. Na końcu zrobimy posumowującą konferencję, najchętniej w sali sesyjne UM. Zobaczymy jak się nam uda. Zajęcia dla seniorów będą się odbywały w sali widowiskowej DPS, która ma oddzielne wejście z zewnątrz, więc nie będzie to kolidowało z życiem placówki. Nasi podopieczni w wieku 60+ też będą mogli wziąć udział w tym projekcie, W tej pandemii seniorzy sami zauważyli, że trudno im funkcjonować mając telefon komórkowy, a nie umiejąc obsługiwać internetu. Był problem z pewnymi rzeczami. Chcemy im wyjść naprzeciw, pokazać, jak np. zrobić zakupy przez internet, jak zamówić obiad, czy zagłosować przez interenet na zadania BO. Chcemy przekazać im tę wiedzę w zrozumiały sposób, a później seniorzy mogą ją przekazać innym swoim znajomym, kolegom i koleżankom, rodzinom, co może spowodować wyższą frekwencję  w Budżecie Obywatelskim.

Czy ten konkurs będzie się odbywać w następnych latach?

W tym roku to była pierwsza edycja. Wcześniej ten konkurs, dedykowany również dla seniorów nazywał się ASOS. Konkursy są organizowane przez różne organy państwa czy samorządu, trzeba śledzić stronę ngo.pl gdzie są informacje o konkursach i ich warunkach. Tam często zaglądam. Także na stronie naszego UM można znaleźć informacje o ogłaszanych konkursach. Najczęściej wnioskodawcami mogą być organizacje pozarządowe. A obecnie dodatkowe punkty są przyznawane dla młodych organizacji, o obrocie nie przekraczającym 100 tys. zł, pochodzących z małych miast  Organizacja wnioskująca powinna mieć wkład własny, zasoby sprzętowe, obsługę księgową i przede wszystkim kapitał ludzki, ludzi, którzy zorganizują i przeprowadzą zaprojektowane działania oraz je rozliczą.

Dziękuję i życzę powodzenia!

 Zdjęcia autorki

ESWI