Częstochowska amazonka na rowerowej trasie R10

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 czerwca 2021

Już 10 czerwca tego roku Bożena Stępień rozpoczyna swoją rowerową podróż trasą R10 od Helu po Świnoujście. Przyświeca jej motto „Podróżujemy nie po to, by uciec przed życiem, ale by życie nam nie uciekło.” Jest częstochowską amazonką po dwóch operacjach piersi prawie dekadę temu oraz kilka lat temu - stopy. Jest też zapaloną rowerzystką, której przejścia zdrowotne nie przeszkodziły w rozwijaniu rowerowej pasji.

Podejmując to wyzwanie nasza bohaterka miała na względzie misję: popularyzować zdrowy styl życia w ruchu i dać przykład innym osobom po ciężkich schorzeniach, by uwierzyły, że mogą wrócić do normalnego życia i nie rezygnować ze swoich marzeń i pasji. Przy okazji ma też zamiar promować Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki, pojedzie w koszulce ze stosownym napisem. Uważa, że stowarzyszenie to jest bardzo aktywne i warto je wesprzeć w ten sposób. Apeluje też o wsparcie finansowe z dopiskiem DAROWIZNA R10 na nr konta 24 1240 2252 1111 0000 3159 0183 (można go znaleźć na stronie Częstochowskich Amazonek w zakładce Wesprzyj nas)

Żeby spopularyzować swoją wyprawę Bożena założyła stronkę na FB pod nazwą Jest, jak jest, sprawna Ja. Będzie tam na bieżąco pisać i wstawiać zdjęcia z wyprawy. Brała też udział w nagraniu rozmowy na ten temat w Radiu Fiat, jej rozmówczyniami były Elżbieta Markowska, prezeska Częstochowskich Amazonek oraz psycholog Patrycja Patyk. Nagranie to można obejrzeć na YouTube, audycja nazywa się Trzy kwadranse dla Ciebie, odcinek 18.

Trasa rowerowa R10 ma ok. 450 km i prowadzi wzdłuż polskiego wybrzeża. Wyprawa ta będzie też dla Bożeny sposobem na spędzenie dwutygodniowego urlopu, więc dysponuje taką ilością czasu, że nie będzie musiała się spieszyć i uda jej się nawet poleniuchować na nadbałtyckiej plaży. Ma zamiar spotykać na swej drodze znajome amazonki. Jedno takie spotkanie jest zaplanowane w Pustkowie, gdzie na turnusie wypoczynkowym będzie przebywać grupa częstochowskich amazonek.

A jak będzie wyglądać ta wyprawa? Bożena zaplanowała, że sypiać będzie na polach namiotowych. W tym celu zakupiła leciutki dwuosobowy namiot, żeby mogła chować w nim także swój rower. Do tego bardzo lekkie: śpiwór, materac i pompkę, która może służyć jako poduszka. Wyszukała także takie nowości w akcesoriach turystycznych jak np. składany silikonowy czajnik elektryczny, latarkę z wtyczką, by móc ją bezpośrednio podłączyć do gniazdka dla doładowania baterii, no i sakwy podróżne rowerowe. Wszystko to i odzież do tych sakw trzeba będzie zapakować. Rower może udźwignąć do 25 kg, ale Bożena ma nadzieję, że po zapakowaniu będzie tego mniej. Wszystkie te akcesoria pokazała mi jakiś czas temu w swoim mieszkaniu, gdzie mogłam zrobić zdjęcia.

Bożena realizuje także inne swoje pasje. Należy do zespołu ludowego „Wrzosowianie”. Śpiewa  bluesa ze znanymi częstochowskimi muzykami i czasami można ją usłyszeć w tym repertuarze w restauracji „Klimaty”. Ponadto wiele osób poznało ją przed pandemią jako organizatorkę wyjazdów autokarowych na spektakle do polskich teatrów w różnych miastach (można czytać o tym tutaj) . Zapowiada, że jak tylko to będzie możliwe znowu zorganizuje jakiś wypad do teatru. 

Bilet na pociąg już zakupiony, Bożena wsiądzie do niego ze swoim rowerem 10 czerwca o godzinie 1:44. „Trzymajmy kciuki” za powodzenie jej wyprawy i sprzyjającą pogodę.

 

 

ESWI