Tour de Konstytucja PL w Częstochowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 czerwca 2021

W piątek 18 czerwca o godz. 17:00 w Częstochowie gościć będzie ogólnopolska edukacyjna akcja Tour de Konstytucja PL, która ma na celu przybliżenie zwykłym ludziom zapisów Konstytucji. Akcja trwa już od 4 czerwca.

Jak informuje organizator Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Obywatelskich:

„Specjalnie oznakowany bus odwiedził już ponad 17 miast, a prawie 80 jest na naszej dalszej trasie. Do każdego z miejsc przywozimy specjalny zwój Konstytucji, materiały informacyjne i gadżety. Wydarzenie jest niepowtarzalną okazją spotkania z prawnikami, artystami, społecznikami i ludźmi aktywnymi, chcącymi chronić fundamenty państwa prawnego i jego opokę - KONSTYTUCJĘ. Ale nie w zamkniętym pomieszczeniu czy środowisku ale na rynku, miejskim placu czy w centrum wsi. Chodzi przecież po to, aby spotkać się z obywatelami, nawet tymi o przeciwnych poglądach. W zależności od lokalnego organizatora można wziąć udział w quizach, w symulacji rozprawy czy w grze miejskiej, obejrzeć wystawę, porozmawiać o problemach prawnych ze specjalistami, napisać konstytucję dla swojego miasta otrzymać bezpłatny egzemplarz Konstytucji.”

Wydarzenie wspierają takie osoby jak dotychczasowy RPO Adam Bodnar, sędzia Igor Tuleya, aktor Andrzej Chyra czy muzyk Zbigniew Hołdys.

Powstała specjalna piosenka dla tego wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=0UjQMc2StGY&t=75s

Oraz mem autorstwa Marty Frej.

Ponadto w wydarzeniu funkcjonuje zrzutka https://zrzutka.pl/zffjkg oraz możliwość licytacji przedmiotów przekazanych przez znane osoby wspierające tę inicjatywę na rzecz jej finansowania.

Szczegółowe informacje i interaktywną mapę z trasą wydarzenia można znaleźć na stronie źródłowej:

www.tour-de-konstytucja.pl/

 

opr. ESWI