Wystawa malarstwa Moniki Piśniak

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 lipca 2021

W Klubokawiarni Alternatywa 21 przy ul. Mielczarskiego rozpoczęła się wystawa obrazów Moniki Piśniak, która jest studentką III roku malarstwa naszego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza.  Jakich obrazów możemy się spodziewać? Trzeba przyjść i zobaczyć samodzielnie, wystawa potrwa do 20 sierpnia, a Autorka zaprasza serdecznie.

   

Wystawa zatytułowana jest „Szelest”. Prezentowane prace powstały na przestrzeni ostatniego roku. Obrazują emocje, jakie były udziałem Autorki, która z dużym rozmachem posługuje się różnymi środkami malarskimi. Oprócz farb używa także innych materiałów, np. piasku czy siatki, tworząc zróżnicowane faktury. Jej kreacja jest nieskrępowana, nie boi się pokazywania tego co czuje. charakteryzuje się ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla lub szpachli.

Tytułowy szelest jest tłem toczącego się życia, różnorakich emocji wzbierających podczas przeżyć, nierzadko traumatycznych.

„Szelest jest idealnym słowem opisującym to co jest przedstawione na obrazach, jest czymś cichym, ledwo słyszalnym, często zupełnie nie do wychwycenia. Tak jak ciche słowa czy myśli kobiety, która zderzona z traumą cierpi. Nie ma odwagi głośno mówić, krzyczeć, bo została jej przypisana rola grzecznej kobiety” – czytamy w zapowiedzi wystawy.

   

Co spowodowało, że Monika po ukończeniu kilku innych kierunków studiów, przeważnie ścisłych, podjęła studia na wydziale malarstwa?

Jak sama twierdzi, malarstwo interesowało ją już jako nastolatkę, ale trochę pod wpływem rodziców, pragnących dla córki zawodu dającego gwarancję stabilizacji, studiowała kierunki ścisłe na politechnice. Jednak teraz uznała, że nie może zrezygnować z realizacji swoich pasji, bo życie ma się tylko jedno, więc nie ma już na co czekać.

Wspomniała też o ostatnim pobycie w pałacu w Koszęcinie, gdzie wraz z grupą wyróżnionych studentów malarstwa uczestniczyła w warsztatach, w wyniku których jeden z obrazów każdego z uczestników miał pozostać na wyposażeniu pałacu. Te obrazy będzie można zobaczyć wystawione w pałacowej kaplicy.

Przy okazji goście wystawy dowiedzieli się od organizatora Artura Bratka o wyposażeniu lokalu w scenę, gdzie planuje się koncerty oraz o otwarciu klubokawiarni Alternatywa 21 w nowym szklanym obiekcie na Starym Rynku.

Wystawę obrazów Moniki Piśniak będzie można oglądać do 20 sierpnia br., na którą organizatorzy serdecznie zapraszają i zapowiadają finisaż.  

 

 

 

ESWI