Skarby wśród staroci

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 listopada 2016

W dniu 19 listopada 2016r, jak co miesiąc,  na Rynku Wieluńskim w Częstochowie  spotkali  się wielbiciele starych przedmiotów.  W godzinach od 6 do 14 odbywał się  tu Jurajski Jarmark Staroci. 

W trzecią sobotę każdego miesiąca na Rynku Wieluńskim w Częstochowie odbywają się Jurajskie  Jarmarki  Staroci. To prawdziwa gratka dla miłośników starych przedmiotów. Można tu nabyć zabytkowe meble, te już odrestaurowane  i  te do renowacji, obrazy, stare monety, płyty winylowe, gramofony, lustra, porcelanę ,wszystko co stare i zabytkowe. Przedmioty o różnej wartości. Najważniejsze że niepowtarzalne  i  z duszą. Organizatorem Jarmarku jest  FUM „Jarmarki”. Można  oglądać, negocjować cenę, kupować w tej kopalni skarbów . W dobie towarów masowych daje to możliwość nabycia czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego.

Jurajskie Jarmarki Staroci zagościły w Częstochowie  na dobre. Pierwszy odbył się  w marcu 2003 roku na Starym Rynku . Lokalizację zmieniono w chwili rozpoczęcia na tym terenie  prac archeologicznych.   Od września  2009 roku,  spotkania miłośników staroci odbywają się na Rynku Wieluńskim. Miała to być chwilowa lokalizacja ale przyjęła się na stałe.  Atutem jest usytuowana obok ruchliwa ulica. Umożliwia to osobom spoza Częstochowy łatwy dojazd w to charakterystyczne miejsce.

Wystawcom nie potrzeba wiele: kawał brezentu, stolik, czasem sprzedaż odbywa się wprost z samochodu ,czasem stoisko jest bardziej okazałe. Miejsca są z góry zarezerwowane.  Swoje stanowisko trzeba zając do godziny 7:30. Później rezerwacja jest nieaktualna.

Osoba najważniejsza na Jarmarku, Pan Eugeniusz Chrzan,  nie tylko zarządza całym przedsięwzięciem ale też doskonale zna historię Jarmarku i jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat wystawianych przedmiotów.   Zdaniem Pana Eugeniusza jarmark oprócz handlowej spełnia też rolę edukacyjną.  Można się wiele nauczyć o historii sztuki a taką widzę warto by rozpowszechniać już w szkole podstawowej.

W tym miesiącu pogoda nie rozpieszczała uczestników. Deszcz dawał się we znaki. Mimo to dopisały obie strony.  

Na terenie targu można wypić kawę, herbatę , zjeść ciepły posiłek.

Wszystko to stwarza niepowtarzalny klimat.

Zapytałam kupujących co ich sprowadza w to miejsce:

Pan Marek  - interesuje mnie biała broń. Niestety przychodzę tylko popatrzeć. Ceny takich artykułów przerastają moje możliwości  finansowe.

Pani Ela - kupiłam bieżnik, będzie jak znalazł na świąteczny stół.

Jurajski  Jarmark Staroci posiada profil na facebooku .

JP

JP

Galeria

  • Powiększ zdjęcie