Brzozowy zakątek

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 września 2017

Jest w Częstochowie miejsce niezwykłe. Obok ruchliwej ulicy i dużego szpitala znajduje się zaciszna aleja. Skryta wśród drzew zapewnia spokój i ciszę. To pomnik przyrodyAleja Brzozowa- w dzielnicy Częstochówka-Parkitka. 

Piękna Aleja  biegnie wzdłuż ulicy Bialskiej. Zaczyna się przy ulicy gen. Sikorskiego a kończy przy Św. Kaspra del Bufalo. Ten 2,5 kilometrowy odcinek, unikatowy w skali regionu, porastają po obu stronach drzewa jednego gatunku. To brzoza brodawkowata /Betula pendula/.

Większość  spośród ponad 385  drzew ma ponad 60 lat. Wyróżnia je też grubość pnia osiągająca wielkość 200 cm. Są również drzewka młode posadzone w miejsce starych, nienadających się  już do uratowania.

          

Starsze drzewa w charakterystyczny sposób odchylają się w kierunku wschodnim.

Aleja to doskonałe miejsce do wypoczynku i relaksu nie tylko dla mieszkańców pobliskiej ”Parkitki” ale również dla wszystkich mieszkańców Częstochowy. Można tu spotkać rodziców z dziećmi i  w wózkach i z większymi. Na spacery wybierają się miłośnicy kijków Nordic walking. Spotkać można całe rodziny korzystające z przejażdżek rowerowych.

Tuż przy alei usytuowano plac rekreacji ruchowej dla osób starszych. Można więc przy okazji spaceru wzmocnić tężyznę fizyczną.

To miejsce dla młodych i starszych. Ławeczki pozwalają na odpoczynek a wysokie drzewa zapewniają cień i chłód nawet w upalne dni.

 Wzdłuż alei ustawiono 15 tablic informacyjnych, które w przystępny sposób przybliżają wiedzę o tym terenie.

     

Z ich lektury możemy się dowiedzieć wszystkiego na temat walorów zieleni w mieście, znaczenia brzozy w medycynie, właściwościach tego gatunku, szkodnikach atakujących  drzewo.

Z tablicy numer 6 dowiemy się o historii życia pewnej brzozy.

Tablice numer 10 i 11 informują o skrzydlatych mieszkańcach tych okolic. Okazuje się, że rezyduje tu osiem gatunków ptaków, które swoim śpiewem umilają pobyt.

Pięknie komponuje się z otoczeniem stojąca tuż obok traktu stara kapliczka.

W 2006 roku, z inicjatywy Rady Miasta Częstochowy,  aleja została wpisana do rejestru zabytków przyrody co zapewniło ochronę jej zasobów.  Teren ten jest własnością miasta a zarządcą  Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 
 
W maju 2013 roku położono tu nowy asfalt  co znacznie upiększyło to miejsce. Spytałam spacerowiczów jak postrzegają ten teren.
Pan Adam chętnie siada tu z gazetą. Zdaniem pani Anny to dobre miejsce na wyciszenie się i zrelaksowanie. 
Pani  Beata korzysta z siłowni na świeżym powietrzu i wraz z całą rodziną jeździ na rowerze.
Wydaje się, że jest to miejsce godne polecenia wszystkim spragnionym chwili wytchnienia.                
JP

Galeria

  • Powiększ zdjęcie