Mirów - o dzielnicy

4 października 2017

Mirów to dzielnica Częstochowy położona na wschód od centrum miasta, na początku przełomu rzeki Warty. Graniczy z dzielnicami Wyczerpy i Zawodzie – Dąbie oraz gminami Mstów i Olsztyn. Główną arterią komunikacyjną jest ulica Mirowska -  pradawny szlak pielgrzymkowy dla pątników zmierzających do Klasztoru Jasnogórskiego oraz najkrótsza droga  łączącą centrum miasta Częstochowy z terenami rekreacyjnymi Jury.

Teren Mirowa stanowi osobliwość geologiczną i przyrodniczą. Otwierający się w Mirowie przełom Warty ozdabiają wapienne, jurajskie skałki - malowniczy ostaniec skalny zwany Skałą Balika, skała Jaś i Małgosia.
Z naszą dzielnicą związane są trzy krótkie legendy opowiadające o historii malowniczych skałek - ostańców.  W Mirowie przebiega granica między dwoma regionami geograficznymi: Wyżyną Śląską i Wyżyną Krakowsko – Częstochowską. Przez naszą dzielnicę przechodzą najdłuższe szlaki Jury Krakowsko - Częstochowskiej: rowerowe - Szlak Orlich Gniazd, Szlak Zygmunta Krasińskiego oraz piesze: Szlak Jury Wieluńskiej oraz Szlak Orlich Gniazd. Tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie w granicach administracyjnych Częstochowy - Góra Ossona - 316,7 m n.p.m., często nazywana "wzgórzem lotników”. Góra, a właściwie wzgórze, złożone z dwóch garbów stanowi wspaniały punkt widokowy na panoramę miasta Częstochowa. Zachowały się tu ślady istniejącej niegdyś Szkoły Szybowcowej, wokół której skupiało się ówczesne życie lotnicze regionu. Przypomina o tym tablica pamiątkowa wmurowana w wapienną skałę, nad którą znajduje się również figura Matki Boskiej z Lourdes – patronki lotników z 1946 r. Od 2006 roku nową tradycją na „wzgórzu lotników” jest wieczorne nabożeństwo majowe (zwane potocznie „majówką”).
W latach 50-tych ubiegłego wieku powstała na Mirowie przepompownia wody z wykutymi w skale dwoma zbiornikami. Od tamtego czasu stanowi niezbędną rezerwę wody dla schładzania wielkich pieców znajdujących się nieopodal Huty im. Bolesława Bieruta (obecnie ISD Huta Częstochowa). Na początku lat 70 -tych na Ossonie, w budynku byłego Aeroklubu miał swoją siedzibę Akademicki Klub Jeździecki „Argo”. Działalność tego klubu kontynuuje dziś Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF ”Pegaz” - stowarzyszenie, zarejestrowane w 1978 roku. Klub położony jest w Dolinie Warty, na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego, w którym rozpoczyna się “Jurajski szlak konny PTTK”. Na terenie klubu stacjonuje Oddział Częstochowskiej Policji Konnej. Co roku organizowane są tu międzynarodowe zawody drużyn policji konnych. Zawodnicy rywalizują o szablę Komendanta Głównego Policji.

 

MzM

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Herb Mirowa

    Herb Mirowa