Śródmieście - o dzielnicy

4 października 2017
            Śródmieście to dzielnica położona w centralnej części Częstochowy, usytuowana wzdłuż osi, jaką tworzą Aleja Najświętszej Maryi Panny.
            Aleje to najdłuższy deptak w mieście, wzdłuż którego można odpocząć przysiadając na ławkach, posilić się w licznych restauracjach i kawiarniach oraz zrobić zakupy w znajdujących się w otaczających Aleje sklepach. To w Alejach możemy usiąść na ławeczce razem ze sławnymi postaciami związanymi z naszym miastem: Haliną Poświatowską, Markiem Perepeczko i Władysławem Biegańskim, jak również ochłodzić się w okresie letnim w strugach zimnej wody przy dwóch fontannach: fontannie w kształcie amonitu lub fontannie „Dziewczynka z gołębiami”.
             W okresie letnim w Alejach można wziąć udział w dziesiątkach koncertów, przedstawień teatralnych i innych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w ramach akcji „Aleje tu się dzieje”. W centralnej części Alei - na placu Biegańskiego możemy spotkać się na koncertach organizowanych z okazji Sylwestra, Festiwalu Retro, finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy dziesiątkach innych koncertów i akcji organizowanych w tym miejscu.
Spacerując po Śródmieściu możemy odwiedzić Muzeum Częstochowskie, Muzeum Haliny Poświatowskiej, Muzeum Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Możemy również wybrać się do kina  (Cinema City, Ośrodek Kultury Filmowej) bądź na przedstawienie w Teatrze im. Adama Mickiewicza.
            W Śródmieściu znajduje się też najbardziej znany częstochowski mural „Wieża Babel” przy placu Biegańskiego. Ale nie tylko ten. Jest jeszcze „Our Rust” i „xO =:O;>”, które powstały w trakcie Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej - ART.eria w 2016 r. (pierwszy u zbiegu ulic Nowowiejskiego i Waszyngtona, drugi na tarasie Miejskiej Galerii Sztuki). Ponadto, kontrowersyjny mural na elewacji kamienicy przy ulicy Kopernika 57 czy też mural na budynku pogotowia przy ulicy Kilińskiego 10.
            To tu, na skrzyżowaniu ulic Śląskiej i Kopernika zobaczymy niespotykany w Polsce widok – Kościół Ewangelicko-Augsburski i Cerkiew Prawosławna, usytuowane naprzeciwko siebie oddzielone jedynie ulicą Śląską. Niedaleko, na placu Biegańskiego usytuowany jest jeden z najbardziej znanych częstochowskich kościołów - kościół Św. Jakuba, którego bogatą historię warto poznać.
Warto zobaczyć i dowiedzieć się więcej o innych obiektach pięknej zabytkowej zabudowy, a w szczególności o: popówce (narożnik Alei i ulicy Nowowiejskiego), kamienicy Kupieckiej (narożnik Alei i Alei Kościuszki), dom Kohna (narożnik Alei i Alei Wolności), kamienica Banku Polskiego, budynek Ratusza. To z placu Biegańskiego w okresie letnim 2017 r. zaczął swoją podróż autobus piętrowy, z którego można było zobaczyć piękną Częstochowę, a także posłuchać o jej historii, w tym o wielu obiektach w znajdujących się w Śródmieściu.
            To tu, w Śródmieściu załatwisz sprawę w mieszczących się tutaj instytucjach miejskich: Urzędzie Miasta Częstochowy, Urzędzie Stanu Cywilnego, Miejskim Zarządzie Dróg i Transportu.
A dla najmłodszych i dla tych starszych, miejscem, gdzie można odsapnąć jest Skwer Solidarności (przy Urzędzie Miasta). Zieleń, plac zabaw i fontanny – to co dzieci lubią najbardziej. W cieniu drzew można odpocząć i przyglądać się roześmianym buziom maluchów.
Arkadiusz Rychter