Ania Herman i OSA

16 grudnia 2017

Ania Herman, współautorka projektu OSA, który w tym roku zajął II miejsce w głosowaniu na zadania ogólnomiejskie BO i zostanie zrealizowany w 2018 r., jest także prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych  „Perasada”,  które wspiera Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza 4 w Częstochowie. Znajomi Ani z Facebooka mają na bieżąco informacje, co dzieje się w ramach działalności Stowarzyszenia. A dzieje się dużo. 

Z ostatnich wydarzeń warto odnotować Konferencję pt. „Depresja i jej oblicza”, urozmaiconą występem Andrzeja Rybińskiego czy II edycję Festiwalu Moc-Art, gdzie gościem był znany polski bas operowy Piotr Lempa. Oba wydarzenia zgromadziły liczną publiczność i donosiły o nich media. Ponadto „Perasada" organizuje zajęcia dedykowane seniorom pn. „Środa z Seniorem” oraz dzieciom w ramach dzielnicowej sceny małego widza Wyczerpy-Landia. Ale dzisiaj w rozmowie z Anią poświęcimy uwagę projektowi OSA.

1. Jak wpadliście na ten pomysł, by zrobić zadanie ogólnomiejskie, gdy każda z tych dzielnic mogłaby osobno starać się o realizację ze swoich zadań dzielnicowych?

Ania Herman - Jako lider BO reprezentuję Wyczerpy-Aniołów. W ubiegłym roku, wspólnie z innymi liderami dzielnic, napisaliśmy projekt ogólnomiejski, który odniósł sukces i powstało w mieście sześć placów zabaw połączonych z siłowniami zewnętrznymi.

W tym roku chcieliśmy w dzielnicy zagospodarować część terenu miejskiego za Kościołem św. Jacka na skatepark dla młodzieży. Mając świadomość, jak droga jest to inwestycja i ile pochłonęłaby środków z budżetu dzielnicowego postanowiłam poszukać chętnych osób do współpracy w ramach zadania ogólnomiejskiego. Będąc wiosną na spotkaniu liderów BO zadałam pytanie, czy mieszkańcy innej dzielnicy są zainteresowani realizacją u siebie terenu rekreacyjnego np. skateparku. Temat podjęło kilku liderów, wymieniliśmy się numerami telefonów i umówiliśmy się na spotkanie, po wcześniejszej weryfikacji terenów pod zadanie. Ostatecznie do projektu przystąpiły cztery dzielnice: Raków, Stare Miasto, Śródmieście i Wyczerpy-Aniołów.

2. Jak przygotowaliście i propagowaliście swój pomysł, by zdobyć tyle głosów?

Ania Herman - Podczas kolejnych spotkań z kilkoma liderami opracowaliśmy ostateczne kształty naszych terenów rekreacyjnych. Wybraliśmy nazwę projektu, stworzyliśmy projekt plakatu, ulotki oraz wspólnie opracowaliśmy strategię promocji zadania. Uczniowie Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa pomogli nam nagrać filmik promujący, który wykorzystaliśmy w mediach społecznościowych. Podczas spotkań w Dzielnicach prosiliśmy innych autorów zadań dzielnicowych o promowanie wspólnego zadania ogólnomiejskiego przy okazji zbierania głosów na własne projekty dzielnicowe.

 Największe jednak znaczenie przy promocji zadania ma bezpośredni kontakt z mieszkańcami dzielnicy i przekonanie ich do głosowania właśnie na dany projekt. W każdej dzielnicy promocja wyglądała pewnie trochę inaczej. W dzielnicy Wyczerpy-Aniołów bardzo pomogli księża z trzech Parafii, którzy zachęcili mieszkańców do oddawania głosów, w wyniku czego ta dzielnica znalazła się na drugim miejscu pod względem frekwencji. Poza tym członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia „Perasada” wykonali ogromną akcję promocyjną zadania OSA, za co ogromnie dziękuję. Kreatywność moich kolegów ciągle mnie zadziwia. Wszystkim liderom dzielnic: Michałowi, Mariuszowi, Małgosi, Arkowi, Bogdanowi oraz innym osobom, których nie sposób wymienić, a mocno wspierały nasze działania - kłaniam się nisko.

3. Może pamiętasz jakieś ciekawe zdarzenia z tego procesu, o których warto wspomnieć?

Ania Herman - Jedno jest pewne, powodzenie tego projektu to wynik ciężkiej pracy wielu osób. Kilkumiesięczna współpraca dała efekty. Zabawne były pomysły na promocję naszego zadania, które powstawały w wyniku „burzy mózgów”. Na szczęście nie wszystkie zostały zrealizowane (śmiech).

Dla mnie największą wartością są ludzie, których mogłam bliżej poznać podczas tych miesięcy. Kreatywna praca w zaangażowanym zespole to czysta przyjemność. Cieszę się, że w wyniku naszego działania mieszkańcy czterech dzielnic będą mogli korzystać z pięknych terenów rekreacyjnych.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów!

Filmik o zadaniu można obejrzeć na YouTube:  https://youtu.be/cOQt3wYW7ZA

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Ania Herman

    Ania Herman