Wycieczka do Dubaju i Abu Zabi

27 czerwca 2018

Wśród różnych popularnych kierunków wyjazdów wakacyjnych znajduje się w ostatnich czasach  Dubaj, jeden ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jego stolica o tej samej nazwie, położony nad Zatoką Perską. Co przyciąga w nim turystów?

Atrakcyjna jest na pewno jego nowoczesna zabudowa i infrastruktura miejska, gdzie powstają zadziwiające obiekty jak Wyspy Palmowe czy najwyższy budynek na świecie Burj Khalifa wpisany do Księgi Guinnessa. Taras widokowy znajduje się tam na wysokości 124 piętra (i nie jest to szczyt budynku), a winda dociera do niego w 1 minutę. Przyciąga też wysokiej klasy usługa turystyczna i walory położenia nad ciepłym morzem. Mimo różnic kulturowych turyści z Europy nie odczuwają w tym zakresie zbytniego dyskomfortu. Wśród mieszkańców, prócz rdzennych Arabów, jest wielu Azjatów jak Hindusi czy Pakistańczycy, wielu czarnoskórych z Afryki i oczywiście wielu białych z różnych stron świata.

   

Jedna ze znajomych opowiada o swoim niedawnym pobycie w tym mieście

- Trafiliśmy w połowie czerwca na ostanie dni ramadanu. Jednak dla turystów zagranicznych restauracje działały, lecz przy zasłoniętych oknach, by widok jedzących nie oddziaływał negatywnie na poszczących w dzień muzułman. W czasie postu mogą się posilać tylko po zachodzie do wchodu słońca. Dla turystów serwowana jest kuchnia z całego świata a także wszystkie fast foody jak np. McDonald. Nie ma z tym problemu, każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet alkohol jest dostępny w klubach i restauracjach hotelowych, oczywiście po wyższej cenie. Natomiast w restauracjach miejskich alkoholu nie podają. Poza tym taksówkarz może zawieźć turystę do sklepu alkoholowego, gdzie ceny są detaliczne.

Wielkim atutem jest też niezawodna pogoda, zapewniająca nadmorski wypoczynek w gorącym klimacie. Podróż samolotem trwa ok. 6 godzin, więc jest to stosunkowa blisko z porównaniu z innymi orientalnymi kurortami.

- W ostatnich latach do Dubaju latają także inni przewoźnicy, którzy oferują niższe ceny niż linie Emirates, można wybrać się tam samodzielnie, bez pomocy biura turystycznego i wyjdzie to znacznie taniej. Oczywiście komfort lotu jest odpowiednio niższy, ale coś za coś. Teraz otwarto w Dubaju nowe, ogromne lotnisko, które jeszcze nie w pełni jest wykorzystane. Mieliśmy okazję tam lądować. W lotniskowych sklepach i automatach z posiłkami są normalne ceny, bez lotniskowych narzutów, jak to jest choćby u nas w Polsce. Wszędzie bardzo czysto i bardzo nowoczesny wystrój. Nie ma porównania z lotniskami np. w Egipcie.

Teraz w czerwcu było chyba bardzo gorąco, jak to się znosi?

- Owszem, w dzień temperatura dochodziła do 40 stopni a w nocy też było bardzo gorąco. Z tego powodu można mieć słabszy apetyt, więc dobrze wpłynie to na figurę. Można się kąpać w morzu albo w hotelowym basenie, który znajdował się na trzecim piętrze. Był piękny widok na plażę i morze oraz panoramę miasta. Pewnie z powodu takich upałów Mahomet zabronił swoim wyznawcom picia alkoholu, bo można bardzo szybko się upić. Po mieście raczej nie da się chodzić, wszyscy jeżdżą klimatyzowanymi samochodami. Drogi mają po sześć pasów ruchu w jedną stronę, a i tak zdarzają się korki. Klimatyzację wkomponowano też w niektóre odcinki dróg, jak np. tunelowe dojścia do stacji metra lub na głównym deptaku, gdzie wzdłuż chodników zabudowano ściany lekko zagięte u góry z urządzeniem do klimatyzacji. Dlatego też galerie handlowe są tak rozbudowane, umożliwiają mieszkańcom i turystom normalnie funkcjonować w największe upały. Prócz luksusowych sklepów i restauracji można w nich znaleźć także inne atrakcje. Na przykład ogromne akwarium. Albo sektor, gdzie utrzymuje się śnieg, jest górska kolejka i można jeździć na nartach. 

A co można jeszcze zwiedzać i czym uatrakcyjnić pobyt?

- Są jeszcze parki tematyczne, legoland, kluby taneczne przy plaży, które teraz były zdominowane atmosferą Mundialu. Przeważnie przyjeżdżają do nich światowej sławy didżeje by prowadzić  wieczory z muzyka taneczną. A także można pojechać do innych pobliskich miast Emiratów. Byliśmy w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby zobaczyć ogromny meczet, zbudowany na przełomie XX i XXI w. Wstęp jest bezpłatny i w razie potrzeby turyści mogą skorzystać z odpowiednich strojów zakrywających całą figurę i włosy. Meczet został wybudowany dla szejka, jednego z założycieli Zjednoczonych Emiratów Arabskich i pierwszego ich prezydenta. To jeden z największych na świecie. Ogromne żyrandole zrobione są z kryształów Swarovskiego, a ten największy jest największym żyrandolem na świecie. Podłogi wyściełane są ogromnymi dywanami.

   

Czym tam dojechaliście?

- Można sobie wypożyczyć auto za kaucją i samodzielnie zwiedzać okolicę. Wraz z autem otrzymaliśmy bezpłatną aplikację nawigacyjną bez internetu. Jednak trzeba bardzo przestrzegać dopuszczalnej prędkości i obowiązujących przepisów. Monitoring jest bardzo rozpowszechniony i szybko można zasłużyć na mandat.  Czekał na nas w  wypożyczalni samochodów, gdy oddawaliśmy samochód. Prócz daty, godziny i kwoty kary nie było podane jakiego wykroczenia dotyczy. Urzędująca tam pani poinformowała nas, że za przekroczenie prędkości.  A bardzo ostrożnie jechaliśmy. Zdaje się, że wzięcie taksówki taniej by kosztowało. Kursuje też do Abu Zabi autobusowa komunikacja publiczna.

Można zaryzykować wniosek, że Dubaj to wymarzone miejsce dla tych, którzy ponad łono natury cenią sobie urbanistyczne dzieła ludzkich umysłów i gorący klimat.

Więcej można przeczytać o Dubaju , o Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy o meczecie w Abu Zabi w Wikipedii. Pomocna może być także interaktywna mapa Dubaju.

Załączone zdjęcia są własnością naszej rozmówczyni.

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Panorama Dubaju

    Panorama Dubaju

  • Powiększ zdjęcie Plaża i wieżowce

    Plaża i wieżowce

  • Powiększ zdjęcie Wieczorna iluminacja Burj Khalifa

    Wieczorna iluminacja Burj Khalifa

  • Powiększ zdjęcie Stok narciarski w galerii Dubaj Mall

    Stok narciarski w galerii Dubaj Mall

  • Powiększ zdjęcie Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

    Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

  • Powiększ zdjęcie Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

    Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

  • Powiększ zdjęcie Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

    Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

  • Powiększ zdjęcie Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

    Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

  • Powiększ zdjęcie Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

    Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi

  • Powiększ zdjęcie Fonntanny w Dubaju

    Fonntanny w Dubaju