Europejskie Dni Dziedzictwa w regionie częstochowskim

7 września 2018

Z inicjatywy Komisji Europejskiej rok 2018 obchodzimy jako Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. W naszym kraju we wrześniu odbędzie się 26. edycja tego wydarzenia pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W województwie śląskim przygotowano liczne wydarzenia, w przeszło trzydziestu miejscowościach. 

Umożliwią wspólne przeżywanie tych obchodów, zapoznają uczestników z dorobkiem kulturowym i historycznym swojego regionu, będą okazją do poznania zabytków i uczestnictwa w imprezach kulturalnych w przeciągu dwóch najbliższych weekendów 8-9 i 15-16 września.

Pierwsze wydarzenie w Częstochowie odbędzie już w niedzielę 9 września. Organizator Muzeum Częstochowskie zaprasza na wykład pana Mariusza Grzyba, pracownika Działu Historii pt. Konfederaci barscy. Wykład rozpocznie się o godzinie 16:00. Dla przypomnienia konfederaci barscy bronili się m.in. na Jasnej Górze, dowodzeni byli m.in. przez Kazimierza Pułaskiego.

W dniu 11 (wtorek) września Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski im. W. Biegańskiego w Częstochowie zaprasza na spacer edukacyjny pod nazwą Nasze stradomskie koszary pamiętają, który przybliży uczestnikom historię wojskowości związaną z koszarami wybudowanymi w latach 1906-1908 oraz schronem obronnym i siecią umocnień ziemnych powstałych na potrzeby wojny obronnej w 1939 r. Zbiórka uczestników o godz. 9:00 na przystanku autobusowym przy Dworcu Stradom. Oprowadzać będzie pani Elżbieta Gumuła.

Natomiast 14 września (piątek), w Szkole Podstawowej nr 33 im. M. Kownackiej przy ul. S. Goszczyńskiego w godzinach 9:00 – 12:00 odbędą się warsztaty historyczno-teatralno-ilustratorskie pt. Niepodległość dla wszystkich, W ich trakcie będzie można obejrzeć prezentację pt. Garnizon Częstochowa nasze West Point. Warsztaty poprowadzi pani Marzena Łopacińska.

To w Częstochowie, ale atrakcje są przewidziane także w pobliskim regionie. I tak już w sobotę 8 września Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie i Zespół Szkół w Zrębicach zapraszają na widokowy rajd dróżkami św. Idziego. Zbiórka uczestników o godz. 9:00 przy Pomniku – Miejscu Straceń w Olsztynie. Tu zostaną złożone kwiaty na mogiłach 1968 ofiar hitlerowskiego terroru. Dalsza trasa poprowadzi przez górę Biakło, rezerwat Sokole Góry, przez miejsca związane ze św. Idzim, do zabytkowego drewnianego kościoła z 1789 r. – jednego z najciekawszych obiektów Szlaku Architektury Drewnianej. Ten ośmiokilometrowy spacer zakończy się poczęstunkiem pieczonkami.

Dla zainteresowanych można polecić jeszcze zwiedzanie zamku siewierskiego – zamku biskupów krakowskich, którzy jednocześnie byli książętami niezależnego księstwa siewierskiego. Organizator Urząd Miasta i Gminy Siewierz zapraszają w dniach 8-9 i 15-16 września (soboty i niedziele) w godzinach 10:00 – 18:00. Ponadto w obie wymienione niedziele od godz. 15:00  dodatkową atrakcją będą pokazy walk rycerskich i kultury dawnej w wykonaniu lokalnej grupy rekonstrukcyjnej.

Natomiast w Złotym Potoku przygotowano rekonstrukcję obchodów Święta Niepodległości sprzed 80 lat (1938 r.), inspirując się materiałami edukacyjnymi, skierowanymi do dzieci, młodzieży oraz kadry nauczycielskiej w 1938 r. Na wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 16:00 w dniu 15 września (sobota) zaprasza organizator tj. Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku.

Wejścia na wszystkie imprezy są bezpłatne.

Zainteresowanych wydarzeniami w innych jeszcze miejscowościach, np. w Ogrodzieńcu lub Koszęcinie, odsyłamy do obszernego informatora dla województwa śląskiego, który można pobrać tutaj.

 Zdjecia i plakat z informatora.

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat

    Plakat

  • Powiększ zdjęcie Jasna Góra

    Jasna Góra

  • Powiększ zdjęcie Stradomskie koszary

    Stradomskie koszary

  • Powiększ zdjęcie Zamek w Olsztynie

    Zamek w Olsztynie

  • Powiększ zdjęcie Zamek siewierski

    Zamek siewierski

  • Powiększ zdjęcie Widowisko rekonstrukcyjne

    Widowisko rekonstrukcyjne