Kilka wydarzeń Częstochowskiej Nocy Kulturalnej

16 września 2018

Tegoroczna 15 edycja Nocy Kulturalnej, która zaczęła się w ostatnią sobotę, 15 września br. obfitowała w sto trzynaście wydarzeń kulturalnych w 45 miejscach i lokalach Częstochowy. Były to koncerty, wystawy, warsztaty, przedstawienia teatralne, wykłady, spotkania autorskie, Szczegółowo zapoznawał nas z nimi wydany specjalnie informator o programie,

Odsłonięcie muralu

Inauguracja odbyła się na Placu Rady Europy, gdzie z udziałem władz naszego miasta, uroczyście odsłonięto największy mural w Częstochowie pn. „Strażnik czasu”. Mural zajmuje powierzchnię 114 m szerokości i 15 m wysokości na południowej ścianie budynku przy al.. Wolności 19. Powstał z inicjatywy częstochowskiego zegarmistrza Pana Stefana Rybickiego, a pomysł podchwycił i zgodził się na realizację artysta malarz Pan Tomasz Sętowski, który przygotował stosowny projekt.. Przeniosła go na ścianę budynku zgrana ekipa kierowana przez mistrza Sętowskiego. Prace trwały od maja br., co mogli obserwować mieszkańcy i przejezdni, korzystający z sąsiadującego dworca PKP. Imponujący mural, największy w Częstochowie, a może i w Europie (na świecie?), będzie odtąd wizytówką naszego miasta. Pomysłodawca, twórcy i władze miasta wyrazili swoje zadowolenie z powstałego dzieła i jego przyszłej roli w promocji miasta, a 15-tą edycję Nocy Kulturalnej w Częstochowie Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk uznał za otwartą.. Uroczystość uświetnił poczęstunek przygotowany dla uczestników wydarzenia w postaci dużego tortu. Po czym koncertował zespół instrumentalny 3Kings.

  

Jeśli chodzi o wielkość nowego muralu o pow. 1500 m2, to jak da się sprawdzić w internecie, pobił on dotychczas największy mural w Europie o powierzchni 1020 m2, który został wymalowany w Łodzi w 2014 r. Ale powstał też wielki mural w Legionowie o powierzchni 2,1 tys. m2 i na zaporze solińskiej – o powierzchni 3,6 tys. m2. Natomiast na świecie największy mural to mural wykonany w Rio de Janeiro o powierzchni  3 tys. m2. Powstał w 2016 r. z okazji igrzysk świata, a namalował go Eduardo Kobra. Jak widać jest mniejszy od tego na zaporze w Solinie.

W dalszej części Nocy Kulturalnej każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Wystawa fotografii Joanny Sidorowicz

  

Ja udałam się do Teatru from Poland, gdzie odbywała się wystawa fotografii naszej coraz bardziej znanej w Polsce autorki fotografii Joanny Sidorowicz w aranżacji Anity Grobelak pt. „Częstochowskie odbicia i iluminacje”. Prezentowane fotografie to kolorowe obrazy częstochowskich budowli i budynków, jakie powstają, gdy fotografuje się odbicia w wodzie, w tym wypadku wręcz w kałużach,. Podziwiano sztukę autorki w wychwytywaniu i utrwalaniu na fotografii ulotnych wrażeń, jakie można zaobserwować przyglądając się zwykłym kałużom. Joanna Sidorowicz ostatnio nabrała „wiatru w żagle” swojej pasji do fotografii, którą uprawia już od ponad dziesięciu lat. Wystawy jej prac odbywają się ostatnio jedna za drugą w różnych miastach Polski. Wystarczy wspomnieć o ostatnich: w Zielonej Górze, Leżajsku, Zamościu, Radomsku, Tarnowie, Lublinie i wielu innych. Jak sama mówi, doliczyła się już ponad czterdziestu wystaw. Chętnie fotografuje też stare, ozdobne klatki schodowe, zapomniane podwórka i inne opuszczone budowle i budynki tzw. urbexy. Znaczącym tematem jej fotografii jest także kultura żydowska, w tym chasydzi i kirkuty. Szkoda tylko, że jeszcze nie znalazł się sponsor, który pomógł by autorce wydać pierwszy album z jej fotografiami. Więcej zdjęć można zobaczyć na  stronie fejsbukowej Joanna Sidorowicz Photography.

Wystawa zdjęć Częstochowy z lat 50. i 60.

Tego wieczoru zainteresowała mnie jeszcze jedna wystawa fotografii, która miała miejsce w kamienicy przy ul. Katedralnej 8 (Muzeum Żydów Częstochowian), pt. „Częstochowa w latach 50. I 60. XX wieku na fotografiach Jerzego Babczyńskiego”. Temat dla wielu ciekawy, o czym świadczył komplet widzów w sali, gdzie odbywała się prezentacja. Część zdjęć oprawiona zawisła na ścianach, a całość prezentowana była elektronicznie na ekranie. Nieżyjący już Pan Jerzy Babczyński był inżynierem komunikacji i pierwszym organizatorem pracowni drogowej powstającego w tamtych latach częstochowskiego oddziału Miastoprojektu.Warszawa, potem Katowice a wreszcie biura projektowego Miastoprojekt Częstochowa. Wielu obecnych częstochowskich drogowców to wychowankowie Jerzego Babczyńskiego. Pod jego kierownictwem zdobywali doświadczenia i uprawnienia projektowe. Pomysł wystawy zrodził się w głowie obecnego dyrektora Muzeum Częstochowskiego Pana Tadeusza Piersiaka, gdy syn Jerzego, Pan Andrzej Babczyński wspomniał mu o znalezionych licznych fotografiach z tamtych czasów, pozostawionych w domowych zakamarkach przez zmarłego. Dla wielu częstochowian są one sentymentalnym wspomnieniem i przypomnieniem, jak kiedyś Częstochowa wyglądała, jak się rozbudowywała i jak obecnie bardzo się różni od swojego wyglądu z tamtych lat.

  

Spotkanie prowadził Pan dr Juliusz Sętowski, kierujący obecnie Ośrodkiem Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Prezentacja zdjęć połączona była z udziałem widzów w odgadywaniu, jakie miejsce widoczne jest na fotografii. Wytworzyła się sympatyczna, żartobliwa atmosfera, która bez wątpienia w dużym stopniu była zasługą przemiłego prowadzącego. Nie sposób także nie docenić głównego sprawcy tego wydarzenia, czyli Pana Andrzeja Babczyńskiego, który prócz dostarczenia zdjęć swojego ojca zapewnił również gadżety i fanty w imieniu Częstochowskich Wodociągów (których jest prezesem) na upominki dla najbardziej aktywnych w odgadywaniu sfotografowanych miejsc. Na koniec padł apel o zdjęcie tzw. Belwederu, który istniał na obecnej ul. Piłsudskiego, gdyby ktoś był w posiadaniu takiego zdjęcia, proszony jest o udostepnienie Ośrodkowi Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

ESWI

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Cały Mural

  Cały Mural

 • Powiększ zdjęcie Strażnik Czasu

  Strażnik Czasu

 • Powiększ zdjęcie Koncert 3Kings

  Koncert 3Kings

 • Powiększ zdjęcie Joanna Sidorowicz

  Joanna Sidorowicz

 • Powiększ zdjęcie Joanna Sidorowicz i Anita Grobelak

  Joanna Sidorowicz i Anita Grobelak

 • Powiększ zdjęcie Wystawa

  Wystawa

 • Powiększ zdjęcie Prezentacja zdjęć

  Prezentacja zdjęć

 • Powiększ zdjęcie Tak było zanim powstała Cepelia

  Tak było zanim powstała Cepelia

 • Powiększ zdjęcie Płonący

  Płonący "Pekin"