Rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego w sprawie częstochowskiego dworca PKP

18 grudnia 2019

W środę 18 grudnia 2019 r. w Ratuszu na Placu Biegańskiego odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego, jaki został w połowie roku ogłoszony przez częstochowski oddział SARP-u. Zleceniodawcami byli: PKP, PKS i UM Częstochowa.

Sala ratusza wypełniła się zaproszonymi gośćmi i zainteresowanymi tematem. Zgłoszone prace konkursowe, a było ich 23, rozwieszono na ścianach, po dwie plansze na każdy projekt, w kolejności zgodnej z numerami nadanymi przez komisję konkursową.  W komisji konkursowej zasiadali sędziowie reprezentujący wszystkich zleceniodawców. PKP S.A. reprezentowało pięciu sędziów, PKS Częstochowa S.A. jeden sędzia, Gmine Miasto Częstochowa dwóch sędziów, przewodniczył sędzia konkursowy z SARP Katowice, sędzią referentem i sekretarzem organizacyjnym byli przedstawiciele SARP Częstochowa (Mariusz Błażewicz i Hubert Wąsek).

Zebranych gości w osobach m.in. z-cy Prezydenta Andrzeja Babczyńskiego i Posła na Sejm Zdzisława Wolskiego, a także przedstawicieli PKP i MZDiT powitał prezes SARP-u Hubert Wąsek. Podziękował też autorom prac oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania konkursu. Poinformował także, że niniejsza wystawa prac konkursowych będzie dostępna dla wszystkich przez najbliższy miesiąc, aby można było się lepiej z pracami zapoznać i sformułować swoje konstruktywne wnioski, uwagi, propozycje. W połowie stycznia odbędzie się także jeszcze jedno spotkanie w tym miejscu i w tej sprawie, gdzie te wnioski każdy będzie mógł zaprezentować w przewidzianej dyskusji pokonkursowej. Następnie przekazał głos sędziemu referentowi Mariuszowi Błażewiczowi, który zapoznał zebranych z przyznanymi wyróżnieniami i trzema nagrodami głównymi, jednocześnie ujawniając, kto jest autorem nagrodzonych prac, oznaczonych dotychczas tylko numerami (otwarto przypisane do prac koperty z tożsamością autorów).

Trzy równorzędne wyróżnienia:

- praca nr 1 wykonana przez ATRIUM Autorskie Studio Architektury Mateusz Urbański z Poznania

- praca nr 7 wykonana przez Kacpra Rojka z Aleksandrowa Łódzkiego

- praca nr 22 wykonana przez Firmę „TU” Tomasz Ulman z Żarek i TOPOS STUDIO Piotr Bilski z Częstochowy.

Prace nagrodzone to:

III miejsce praca nr 18 wykonana przez Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina

II miejsce praca nr 16 wykonana przez 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy

nagroda główna I miejsce to praca nr 15 wykonana przez trzy pracownie projektowe: toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika, AND STUDIO z Paryża i Studio Antonini z Paryża.

Nagrodzony projekt wraz z uzasadnieniem można oglądać na stronie SARP-u.

Projektowany dworzec został nazwany przez autorów Dworzec-Most, bo obiekt, który przebiega nad torami jest bryłą dominującą, łączącą budynki dworcowe w przyziemiu przy ul. Piłsudskiego i przy al. Wolności. Przy czym są dwa warianty długości tego mostu i lokalizacji dworca od strony al. Wolności: bezpośrednio przy torach bądź bezpośrednio przy pierzei al. Wolności z przebiegiem mostu nad Placem Rady Europy. Tyle na szybko mozna wyczytać z przedstawionych plansz. Zabrakło szerszego przedstawienia wygranej koncepcji przez autora bądź przedstawiciela PKP czy też komisję konkursową.

Zatem zachęcamy do zwiedzania wystawy z pracami konkursowymi i do wyrobienia sobie zdania, by wziąć udział w planowanej dyskusji pokonkursowej (15 stycznia, godz. 12:00).  Bo losy naszego dworca się ważą. Czy proponowane rozwiązanie gwarantuje mniejszą kubaturę i lepszą funcjonalność dworca? Po dzisiejszym spotkaniu trudno to ocenić.

Zdjęcia: pierwsze dwa - SARP, pozostałe - autorki

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zwycięska praca nr 15 - plansza 1

    Zwycięska praca nr 15 - plansza 1

  • Powiększ zdjęcie Zwycięska praca nr 15 - plansza 2

    Zwycięska praca nr 15 - plansza 2

  • Powiększ zdjęcie Prace nr 1 i 2

    Prace nr 1 i 2

  • Powiększ zdjęcie Prace nr 7 i 8

    Prace nr 7 i 8

  • Powiększ zdjęcie Prace nr 21 i 22

    Prace nr 21 i 22

  • Powiększ zdjęcie Prezes Hubert Wąsek

    Prezes Hubert Wąsek

  • Powiększ zdjęcie Mariusz Błażewicz i słuchacze

    Mariusz Błażewicz i słuchacze

  • Powiększ zdjęcie Widok sali

    Widok sali

  • Powiększ zdjęcie Zainteresowanie zwycięską pracą (na górze przy oknie)

    Zainteresowanie zwycięską pracą (na górze przy oknie)