Turniej Jednego Opowiadania – dwie antologie

3 stycznia 2020

Turniej Jednego Opowiadania odbywał się cyklicznie, do tej pory w dwóch edycjach. Wydarzenie powstało z inspiracji Koła Literackiego Anafora i we współpracy z Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”. Pokłosie tych literackich zmagań znajdziemy w dwóch tomach antologii Turnieju Jednego Opowiadania.

Ja natknęłam się najpierw na drugi tom antologii. Są to krótkie opowiadania napisane przez amatorów w różnym wieku, w sumie mamy do poczytania trzynaście opowiadań napisanych przez sześciu autorów. Dziesięć opowiadań to opowiadania nagrodzone, tylko trzy opowiadania nie otrzymały nagrody, lecz zostały zakwalifikowane do antologii.

Opowiadania dobrze się czyta i szybko kończy, są na tyle krótkie, że można je sobie czytać w wolnej niezadługiej chwili. Tematy są różnorodne, każdy może znaleźć coś dla siebie. Są też interesujące z tego powodu, że zostały napisane przez naszych częstochowskich pasjonatów tworzenia literatury, którzy nie są zawodowcami. Może znamy ich osobiście, a może coś o nich słyszeliśmy od znajomych. To zawsze jest ciekawe. Przynajmniej dla mnie. Dlatego po przeczytaniu opowiadań postanowiłam dowiedzieć się czegoś o ich autorach. Pomocny okazał się wujek Google.

O Kubie Kacprzaku dowiedziałam się z Facebooka, że mieszka w Częstochowie, a pochodzi z Radomska. Uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym i studiował wychowanie fizyczne na Akademii Jana Długosza.

Barbara Strzelbicka jest absolwentką polonistyki i filozofii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Związana jest z częstochowskimi środowiskami literackimi, w tym z Towarzystwem Galeria Literacka oraz Klubem Literackim „Złota Jesień”. Współredaguje także Częstochowski Magazyn Literacki „Galeria”.

Emilia Ślimok to najmłodsza uczestniczka TJO, uczennica Publicznego Gimnazjum w Kaletach. W grudniu ub. roku otrzymała stypendium artystyczne z UM Kalety właśnie za swoje zwycięstwo w TJO.

Marek Palutkiewicz to najpłodniejszy autor w tej antologii, jest tu cztery jego opowiadania. Mieszka w Częstochowie, jest absolwentem wydziału budownictwa Politechniki Częstochowskiej, ale jak widać literatura go „kręci”. W listopadzie zeszłego roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku był inicjatorem i przewodniczącym jury konkursu literackiego „Zgroza w Kłobucku” na opowiadanie w gatunku szeroko pojętej fantastyki.

Paulina Wysocka-Morawiec mieszka w Rększowicach, pochodzi z Kalet i prowadzi blog „Miłośniczka słów”, w którym pisze o sobie, że jest książkoholiczką.

Ostatni autor trzech opowiadań Sławomir Domański jest  częstochowianinem, pedagogiem, uczy w ZSZ w Lublińcu od 1997 r. Pisze wiersze, teksty, recenzje literackie i filmowe np. w „Lubimyczytać”.

Redaktorem wydawnictwa jest Michał Wilk, a wydawcą książki papierowej - Koło Literackie Anafora. Książki nie można kupić, ale można wypożyczyć w bibliotece lub pobrać ją w formacie pdf, link poniżej tekstu.

Ale to nie koniec. Jest jeszcze tom I antologii Turnieju Jednego Opowiadania, który jest tylko w formacie pdf i można go pobrać na stronie Anafory. W nim jest piętnaście opowiadań, m.in. znanych już nam Marka Palutkiewicza i Sławomira Domańskiego, a także na przykład Mateusza Szkopa czy Julity Paprotnej i jeszcze siedmiu innych autorów. Redaktorem tej części także był Michał Wilk.

Polecam, miłego czytania!

Do pobrania w pdf tom I antologii na stronie: http://anafora.dmz.edu.pl/projekty/tjo/tjo-antologia/ 

Do pobrania w pdf tom II antologii na stronie: http://gaudemater.pl/wp-content/uploads/2019/12/Turniej-Jednego-Opowiadania.-Antologia.-Tom-drugi-red.-Micha%C5%82-Wilk-Cz%C4%99stochowa-2019.pdf

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Antologia TJO tom drugi

    Antologia TJO tom drugi

  • Powiększ zdjęcie Słowo Redaktora

    Słowo Redaktora

  • Powiększ zdjęcie Antologia TJO tom pierwszy

    Antologia TJO tom pierwszy