Polska Wikipedia skończyła właśnie osiemnaście lat!

13 lutego 2020

Każdy zauważył, szukając jakiegoś hasła w Googlach, że prawie zawsze, prócz innych źródeł, pokazuje mu się post z Wikipedii. Bo Wikipedia Polska liczy już ponad 1 300 000 haseł. A 26 września 2019 r. obchodziła swoje osiemnaste urodziny w Polsce. I trzeba pamiętać, że jest to zasługa licznej rzeszy wikipedystów pracujących nad tworzeniem i edytowaniem artykułów, robieniem i wstawianiem zdjęć zupełnie pro publico bono.

Każdy może zacząć swoją przygodę z Wikipedią, jeśli zapragnie podzielić się ze wszystkimi swoją wiedzą, posiadanymi źródłami, swoimi zdjęciami, gdy uzna, że może to być przydatne dla innych. Musi tylko pamiętać, że przekazuje je bezpłatnie do wykorzystania przez Wikipedię na stosownej licencji. Na przykład zdjęcie po opublikowaniu w Wikipedii może być pobrane przez każdego i użyte do ilustracji innego opracowania (książka, gazety, na stronach internetowych) pod warunkiem podania autora i licencji. Kto zamierza coś publikować w Wikipedii powinien zarejestrować swoje konto. Wówczas wszystkie jego działania będą mogły być tam zapisywane i dostępne do dalszych edycji.

Dobrym początkiem takiej działalności są wszelkiego rodzaju konkursy, które Wikipedia organizuje. Właściwie są to konkursy międzynarodowe z edycjami w poszczególnych krajach. W konkursach krajowych są przewidziane nagrody oraz możliwości wejścia do konkursu międzynarodowego. Przeważnie są to konkursy fotograficzne. Ale właśnie 17 lutego rozpocznie się konkurs FindingGLAMs, który będzie polegał na uzupełnianiu informacji na temat instytucji kultury w Wikidata. Potrwa do 23 lutego, czyli bardzo krótko.  Szczegółów szukajcie na stronie https://pl.wikimedia.org/wiki/GLAM/FindingGLAMs_Challenge 

Powiązanym wydarzeniem jest konkurs „Poużywaj sobie!”, ogłoszony na fejsbukowej stronie „Wikimedia Polska” skierowany do artystów:

„Poużywaj sobie!" to konkurs na remiks wolnej kultury organizowany przez Wikimedia Polska. Zachęcamy artystów do stworzenia kolaży i remiksów na podstawie zasobów instytucji kultury GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums) udostępnionych w Wikimedia Commons. Wydarzenie jest częścią inicjatywy GLAM-Wiki Polska. Do konkursu można zgłaszać pojedyncze prace, a także cykle dzieł, których tematyka nawiązuje do idei wolności i otwartości. Na prace czekamy od 15 lutego do 1 czerwca 2020 roku.”

Bardzo popularnym konkursem jest już od wielu lat konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki. W roku 2011 pierwsza międzynarodowa edycja tego konkursu została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa z uwagi na rekordową ilość nadesłanych zdjęć. Wówczas była monitorowana ilość nadsyłanych zdjęć w poszczególnych krajach i uczestnicy jednego kraju starali się prześcignąć drużyny z innych krajów. W ubiegłym roku konkurs trwał przez cały wrzesień. Niektórzy zwycięzcy z Polski, którzy konkurowali w etapie międzynarodowym znaleźli się w pierwszej dziesiątce (pierwsze, szóste i siódme miejsce) a zwycięzcą okazał się Polak Marian Naworski ze swoją fotografią Nieczynny kościół w Stawiszynie. Informacje o tym konkursie, a także o innych wydarzeniach polskiej Wikipedii można znaleźć na blogu Wikimedia blog

Pod koniec zeszłego roku odbył się konkurs pod nazwą Wiki Science Competition 2019, gdzie konkurowały ze sobą zdjęcia inspirowane nauką. Zwyciężył Marek Miś zdjęciem Rodząca dafnia.

Obecnie tj od 1 do 29 lutego trwa konkurs Wiki Lubi Folklor. Można przesyłać zdjęcia, filmy wideo, pliki muzyczne w kilku podkategoriach: ludzie i obrzędy, taniec ludowy, kuchnia regionalna, festiwale ludowe, ubrania/kostiumy ludowe. Przewidziane są nagrody. Jakie to są nagrody a także wszelkie inne informacje, o możliwości zadawania pytań oraz wejście do kreatora przesyłania plików konkursowych znajdziecie na stronie:

 https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Loves_Folklore/pl

Ponadto permanentnie trwa możliwość uzupełniania źródeł w hasłach Wikipedii. W artykułach oznaczono dane, które potrzebują potwierdzenia w źródłach a które jeszcze nie zostały przywołane w przypisach. Każdy na bieżąco może uzupełnić, jeśli przeczyta artykuł i stwierdzi, że wie, jakie źródło potwierdza jakiś fakt zawarty w artykule, a nie ma go w przypisach. W celu przyspieszenia takich działań została ostatnio zorganizowana akcja #1 lib 1 ref. Odbywały się warsztaty w różnych miastach na świecie (także w Polsce oczywiście) prowadzone przez doświadczonych wikipedystów, gdzie zgromadzeni bibliotekarze dodawali przypisy.

Pracy na rzecz Wikipedii jest dużo i jeśli tylko ktoś ma chęci zmierzyć się z takimi zadaniami za darmo, dla swojej satysfakcji, aby pomóc innym - to jest mile widziany.

Przydatne pozostałe linki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_Polska

https://www.facebook.com/WikimediaPolska/

Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest organizacją pożytku publicznego nr KRS 0000244732, można przekazywać na jej rzecz 1% podatku dochodowego.

Nagrodzone zdjęcia w Galerii ze stron Wikimediów na licencji CC BY-SA 4.0

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie I miejsce - Nieczynny kościół w Stawiszynie, autor Marian Naworski

    I miejsce - Nieczynny kościół w Stawiszynie, autor Marian Naworski

  • Powiększ zdjęcie VI miejsce - Panorama głównej hali EC Szombierki, autor Marian Naworski

    VI miejsce - Panorama głównej hali EC Szombierki, autor Marian Naworski

  • Powiększ zdjęcie VII miejsce - Brzezinka. Obóz Auschwitz II Birkenau, autor Jacek Daczyński

    VII miejsce - Brzezinka. Obóz Auschwitz II Birkenau, autor Jacek Daczyński

  • Powiększ zdjęcie I miejsce - Rodząca dafnia, autor Marek Miś

    I miejsce - Rodząca dafnia, autor Marek Miś

  • Powiększ zdjęcie Konkurs Poużywaj sobie!

    Konkurs Poużywaj sobie!