Stradom wyprowadza jerzyki z bezdomności.

12 marca 2020

Od kilku lat na Stradomiu rozwija się akcja pomagania bardzo pożytecznym małym ptaszkom – jerzykom, które zjadają bardzo duże ilości owadów, w tym np. uciążliwych dla ludzi komarów. Zapoczątkował ją mieszkaniec tej dzielnicy Jacek Suchomel. Zawiesił na swoim domu pierwsze budki lęgowe dla nich, a w ślad za nim poszli inni mieszkańcy. W tym roku też będzie akcja zawieszania budek lęgowych w dzielnicy.

W lipcu ubiegłego roku odbył się na Stradomiu jerzykowy piknik, a przy okazji zamontowano kilkanaście budek dla przyjaznych ptaków. Te niewielkie ptaszki, będące w Polsce pod całkowitą i ścisłą ochroną, potrafią zjeść każdego dnia do 20 tysięcy owadów, a w czasie sezonu lęgowym ilość ta dochodzi do 2,5 mln. Tam gdzie gniazdują jerzyki komary są likwidowane, dlatego warto zadbać o ich obecność, zwłaszcza, gdy dotychczasowe miejsca ich zamieszkania są zagrożone z powodu remontów i przebudów budynków. Jerzyki po powrocie z ciepłych krajów wracają na swoje znane od lat miejsca gniazdowania. Gdy ich nie zastają giną, zaś komary pod ich nieobecność mnożą się swobodnie.

W tej chwili na Stradomiu zamontowanych jest ok. 118 budek lęgowych na domach mieszkalnych oraz na szkole i przedszkolu. Ale plany są śmiałe, ma być ich dużo więcej!

Dlatego organizatorzy wydarzenia „Montaż budek – Stradom 2020” zapraszają do zgłaszania  chęci montażu takiej budki na budynku. Odbędzie się ono w dniach od 10 kwietnia do 30 maja w godzinach od 16:00 do 20:00. Tak głosi informacja w fejsbukowym wydarzeniu. Jednak z uwagi na panującą ciepłą raczej pogodę montaż budek rozpocznie się już niebawem na budynku TBS i na Przedszkolu nr 9. Obecnie na montaż budki oczekuje w kolejce 166 domów.

Organizator czyli pan Jacek Tomasz Suchomel liczy na realizację ciekawych projektów, jednym z nich jest stworzenie wieży dla jerzyków na ośmiometrowym nieczynnym kominie przy ulicy Zaciszańskiej, drugim – udostępnienie wschodniej ściany budynku UM dla montażu budek i wykonaniu stosownego muralu. Ale to zależy od współpracy z Urzędem Miasta i pozyskania odpowiednich środków.

Od 1 marca do końca września trwa akcja promocyjna na temat wiedzy o jerzyku, jego pożyteczności dla ludzi i przyrody oraz potrzeby zabezpieczenia mu stałego miejsca gniazdowania. Jerzyki przez całe swoje dwudziestodwuletnie życie wracają w to samo miejsce. Gdy raz je stracą i się przeniosą trudno je znowu sprowadzić.  Zamontowana jest już jedna tablica edukacyjna przy ul. Skoczylasa, następne dwie: na ul. Kościelnej i przy SP nr 47 na ul. Ułańskiej zostaną zamontowane niebawem. W tym roku w lipcu planowany jest też drugi festyn jerzykowy z udziałem wielu gości.

Jak twierdzi pan Jacek, Urząd Miasta za sprawą radnego Sebastiana Trzeszkowskiego ma w przygotowaniu pięcioletni miejski program zasiedlania jerzyków w Częstochowie.    

Na fejsbukowej stronie Jerzyki w dzielnicy Stradom można zobaczyć relację z ostatniej akcji montowania budek, która odbyła się w czwartek 12 marca.

 

ESWI

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Jerzyk

    Jerzyk

  • Powiększ zdjęcie Tablica promocyjna

    Tablica promocyjna

  • Powiększ zdjęcie Tablica edukacyjna

    Tablica edukacyjna