Wystawy o wielokulturowości w podróżowaniu na wschód i o chasydach.

17 lutego 2021

Muzea zostały otwarte i wystawy są już teraz dostępne dla zwiedzających. Jedną z nich „Podróż na wschód. Wielokulturowość” można zobaczyć w Muzeum Dobrej Sztuki czyli w tzw. popówce przy Al. MNP 47 w terminie do 21 marca tego roku. Drugą „Chasydzi” zobaczymy w Miejskiej Galerii Sztuki od 16 lutego (wernisaż o godz. 18:00) do 7 marca 2021 roku.

„Podróż na wschód. Wielokulturowość”

Znajdziemy tu prace wielu artystów z Polski, Słowacji i Ukrainy. Są one pokłosiem wcześniejszych działań artystycznych, plenerów i wystaw w Gruzji, Ukrainie i w Polsce. Jak podsumowuje kuratorka wystawy Anita Grobelak (za cz.info.pl):

„To indywidualne wypowiedzi artystów, którzy oscylują wokół motywu wielokulturowości, ukazując bogactwo jej wątków, motywów. Dotykają zagadnień związanych z katolicyzmem, prawosławiem, judaizmem, kulturą Tatarów, słowiańszczyzną obecną w tradycji ludowej, szczególnie na styku Polski – Ukrainy i Słowacji.”

I są także „wyrazem obserwacji lub tęsknotą za beztroską obcowania” z innymi kulturami, wnikania w nie oraz tęsknotą za beztroską podróżowania.

Na wystawie oglądamy prace 36 artystów, w tym 11 artystów z Częstochowy: Bożena Chaber, Katarzyna Głebocka, Anita Grobelak, Alicja Kowalaska, Włodzimierz Kulej, Elżbieta Ledecka, Jacek Łyczba, Marian Panek, Joanna Sidorowicz, Dariusz Słota, Julia Szober.

    

Ponieważ ze względów epidemicznych nie było w swoim czasie wernisażu wystawy, organizatorzy zapewnili wirtualne oprowadzenie kuratorskie 12 lutego, na którym o wystawie opowiadali Anita Grobelak i Marian Panek. Film zrealizowany przez Jacka Śliwczyńskiego można obejrzeć w każdej chwili na stronie Muzeum Częstochowskiego na FB.

Partnerami projektu są Grupa artystyczna Atina, Pałac Sztuki we Lwowie, Ukraińska Akademia Druku. Wystawę można oglądać do 21.03.2021 r.

Wystawa Chasydzi z fotografiami Joanny Sidorowicz

Wernisaż wystawy odbył się we wtorek 16 lutego o godz. 18:00 w świeżo odremontowanej Galerii Zwiastun BWA a wystawa potrwa do 7 marca 2021 r. Wystawa była prezentowana na przestrzeni ostatniej dekady około dwudziestu razy, w różnych miastach w Polsce, między innymi w Krakowie, Tarnowie, Wrocławiu, zawsze w odsłonie czarno-białej. Tym razem autorka dodała fotografie barwne.

Pierwszy raz Joanna Sidorowicz pojechała na święto chasydów do Lelowa w 2009 roku i zafascynował ją ten świat religijnych mężczyzn demonstrujących swoją wiarę w Boga w sposób wesoły, śpiewem i tańcem. Nie łatwo jej było robić swoje fotografie, bowiem kobiety nie mogą uczestniczyć w tych uroczystościach łącznie z mężczyznami. Z czasem poznawała lepiej ich historię, nawiązała kontakty w mediach społecznościowych, ale też osobiste z przedstawicielami tej grupy mieszkającymi w Polsce. Dwa razy udało jej się podróżować do Izraela i na miejscu w dzielnicy chasydzkiej Jerozolimy obserwować, fotografować zwyczaje tej grupy wyznawców judaizmu. Chasydzi bywają w Polsce w kilku miejscach, gdzie świętują uroczystości związane z rocznicami śmierci swoich cadyków, między innymi w Radomsku, Lelowie, Leżajsku. Odwiedzają też kirkut w Częstochowie.

  

Na wernisaż, prócz osób zaprzyjaźnionych i fanów fotografii artystki, przybyły też radne miasta Jolanta Urbańska i Małgorzata Iżyńska. Otwarcia dokonała dyrektorka BWA pani Anna Paleczek-Szumlas. Autorka fotografii opowiedziała o swych doświadczeniach w kontaktach z chasydami, o tym co ją w nich fascynuje i co fascynuje ją w robieniu im fotografii. Uchwycenie emocji, wyrazu oczu w momencie zrobienia zdjęcia – to są te chwile, które najbardziej ceni.

    

Na wystawie znalazło się 46 dużych fotografii na ścianach galerii oraz ok. 20 w małym formacie na sztalugach. Możemy je oglądać do 7 marca 2021 r. Organizatorzy i Autorka zapraszają.

O chasydach można poczytać w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chasydyzm_polski 

Również w Wikipedii znajdziemy od niedawna hasło Joanna Sidowrowicz

Filmy na You Tube o innych wystawach „Chasydzi”:

https://www.youtube.com/watch?v=HwzHh2XZoq4

https://www.youtube.com/watch?v=FjNyaHO9qzY

https://www.youtube.com/watch?v=S_ql3Qxbsmg

 

Zamieszczone zdjęcia z wystawy – własne.

 

 

 

 

 

ESWI