Kolejne zadanie z I Edycji śląskiego BO zrealizowane – otwarcie wystawy w Częstochowie na temat kresów wschodnich

15 marca 2021

”Stała wystawa – historia, kultura, sport i gospodarka Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej” została uroczyście otwarta i udostępniona dla zwiedzających 4 marca 2021 r. przy udziale pana Ryszarda Stefaniaka wiceprezydenta naszego UM, pana Stanisława Gmitruka radnego sejmiku województwa śląskiego i bp Andrzeja Przybylskiego.

Jednocześnie zainaugurowano działalność częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przy ulicy Nowowiejskiego 3

O przygotowaniu wystawy jako zrealizowaniu wygranego w I Edycji BO zadania czytamy także w artykule na stronie bo.slaskie.pl w zakładce: Realizowane zadania  Można tam zapoznać się ze zdjęciami z wystawy oraz pobrać link do katalogu:

Katalog pt. „Historia, kultura. sport i gospodarka Kresów Wschodnich” zawiera informacje i fotografie na następujące tematy:

- Unia Polski i Litwy.

- Żołnierz Polski w drodze do Niepodległej 1914-1920

- Kresowe nekropolie,

- Kresowe dzieci.

-  Orda dworki i pałace ( Orda to artysta plastyk, zawarto tu jego rysunki i akwarele)

- Sławne Polki i sławni Polacy pochodzący z Kresów (niestety, w katalogu nie pokazano żadnej Polki, ale na wystawie można je znaleźć)

- Golgota Wschodu

- Rzeczypospolita wielu kultur, religii, narodów

- Sport we Lwowie.

W ramach realizacji zadania powstały też: strona internetowa muzeumkresowe.pl, logotyp, ulotka oraz film o obrońcach Lwowa z 1918 r. pochowanych na cmentarzach częstochowskich.

Wystawa powstała pod nadzorem znawcy tematu, historyka i autora wielu publikacji dotyczących Kresów  pana Rafała Piotrowskiego, obecnego naczelnika UM Częstochowa, przy współudziale pani Anny Langier oraz panów Henryka Sikory, Marka Fiszera, Grzegorza Basińskiego i Adama Kiwackiego.a także przy wsparciu Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Koszt zadania to ponad 57 tys. zł.

Muzeum można zwiedzać  w poniedziałek w godzinach 11:00 - 13:00 i czwartek 15:00 - 17:00. Istnieje możliwość zorganizowania zwiedzania w innym czasie,  dzwoniąc pod numer telefonu 888 461 527. Jest też kontakt mailowy:

 kontakt@muzeumkresowe.pl

Zamieszczona fotografia pochodzi z materiałów organizatora, pobrana ze strony bo.slaskie.pl

 

ESWI