Kiedy zwiedzimy wystawę w Częstochowskiej Fabryce Zapałek?

6 kwietnia 2021

W ramach II edycji BO województwa śląskiego wygranym zadaniem okazało się m.in. zadanie ”Ratujmy Częstochowską Fabrykę Zapałek. Jak zachować dla przyszłych pokoleń unikatowe w skali światowej ponadnarodowe dziedzictwo kulturowe i przemysłowe. Międzypokoleniowy transfer doświadczenia poprzez wydawnictwo, wystawę, sympozjum.” Na stronie śląskiego BO w zakładce Realizowane zadania znajdziemy informację, że zadanie to zostało zrealizowane, załączone są także zdjęcia wystawy.

Szkopuł w tym, że ta wystawa nie została jeszcze oficjalnie otwarta i nie jest dostępna do zwiedzania. A kiedy to nastąpi? Podobno zależy to od udziału w uroczystym otwarciu odpowiednich oficjeli. Dodając do tego fakt pandemii i lockdown termin pozostaje nieznany. Wielka szkoda, bo na to zadanie głosowało wielu fanów naszego częstochowskiego zabytku, który ponadto znajduje się na pierwszym miejscu  listy obiektów na Szlaku Zabytków Techniki.

  

Warto dodać, że wystawa pod nazwą „Zapałczarnia w Częstochowie. Historia – Teraźniejszość – Perspektywy” zawiera trzydzieści stojaków z dwustronnym nadrukiem (materiały tekstowe i ikonograficzne), które prezentują historię Fabryki.

Pod tym samym tytułem został wydany album, który

„ukazuje kompleksowo historię produkcji zapałek w Częstochowie od 1881 roku do współczesności. Jest to praca trzech autorów: dr hab. Anny Odrzywolskiej, prof. UJD w Częstochowie, prof. zw. dr hab. Dariusza Złotkowskiego i dr hab. Łukasza Gawła, prof. UJ - dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Redakcję naukową powierzono dr hab. Annie Odrzywolskiej. Recenzentką była dr hab. Katarzyna Zalasińska dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” (cytat za artykułem źródłowym na stronie MBO).

Tym bardziej wszyscy miłośnicy CzFZ i fani turystyki po Szlaku Zabytków Techniki województwa ślaskiego są zainteresowani otwarciem tej wystawy. W ich imieniu apelujemy o jej otwarcie!

Z ostatniej chwili (09.04.2021 r.):

Odpowiedź na tytułowe pytanie z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego: 

w odpowiedzi na przesłane zapytanie informuję, że wystawa pt. „Zapałczarnia w Częstochowie. Historia – Teraźniejszość – Perspektywy” nie została jeszcze oficjalnie otwarta ze względu na długotrwałe zamknięcie i niedostępność Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie dla odwiedzających w związku z trwającą sytuacją epidemiczną oraz ogłoszonymi obostrzeniami.

Jednakże jak tyko sytuacja epidemiczna na to pozwoli Muzeum Zapałek jako dysponent i zarządca wystawy planuje zorganizowanie jej oficjalnego otwarcia.

Dodatkowo informuję, że bezpłatnymi egzemplarzami albumu monograficznego dysponuje Muzeum Zapałek i będą one dostępne dla mieszkańców w chwili jego otwarcia, ponadto monografia została również rozesłana do wybranych bibliotek w Częstochowie i regionie.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Fot, mat. organizatora z artykułu źródłowego

ESWI