Strona główna

 


Dołącz do nas!

Jesteś spostrzegawczy/a, lubisz pisać – zostań dziennikarzem/dziennikarką częstochowskiej „Gazety Obywatelskiej”. Nasza gazeta jest demokratyczna i otwarta. Piszemy o tym co dla nas – mieszkańców/mieszkanek Częstochowy jest ważne. Podziel się z innymi tym co Cię interesuje i porusza. Czekamy na Wasze teksty i zdjęcia.

Redakcja

 


 

Najnowsze artykuły

Powiększ zdjęcie Wszystko%20o%20budżecie

Możemy już składać projekty zadań w VII Edycji BO Częstochowa

11 sierpnia 2020

Później niż w latach ubiegłych, ale wreszcie jest budżet obywatelski w Częstochowie. Ale uwaga! Wszystko jest po nowemu. Nie tylko z powodu koronowirusa. Powstała nowa platforma dla procedury BO, gdzie należy założyć sobie konto, zalogować się i dopiero składać wnioski z projektami zadań oraz potem na nie głosować. W tym roku tylko online.

ESWI
Czytaj więcej o: Możemy już składać projekty zadań w VII Edycji BO Częstochowa
Powiększ zdjęcie

Listy zadań dopuszczonych i niedopuszczonych do głosowania w II Edycji BO woj. śląskiego. Do kiedy i jak się odwołać.

3 sierpnia 2020

Zostały ogłoszone listy zadań dopuszczonych i niedopuszczonych do głosowania w II Edycji Budżetu Obywatelskiego dla województwa śląskiego. Do dnia 5 sierpnia będzie się można odwołać w sprawie niedopuszczenia do głosowania zgłoszonego projektu.

ESWI
Czytaj więcej o: Listy zadań dopuszczonych i niedopuszczonych do głosowania w II Edycji BO woj. śląskiego. Do kiedy i jak się odwołać.
Powiększ zdjęcie Logo%20zeszłoroczne

Jak i kiedy odbędzie się VII Edycja Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie.

24 lipca 2020

Kończy się lipiec, a w sprawie tegorocznego budżetu obywatelskiego, którego zwycięskie projekty byłyby realizowane w roku przyszłym wiemy tylko tyle, że będzie. W czerwcu tego roku radni miejscy uchwalili nawet stosowne zmiany w zasadach, z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego, a 25 czerwca ukazała się krótka informacja na stronie konsultacje.czestochowa.pl na ten temat. Mamy czekać na rozpoczęcie procedury, bo nie ma jeszcze harmonogramu działań.

ESWI
Czytaj więcej o: Jak i kiedy odbędzie się VII Edycja Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie.
Powiększ zdjęcie W%20upalną%20niedzielę%20na%20ul.%20Orawskiej

Niebezpieczny dojazd do Parku Lisiniec od strony Lisińca

14 lipca 2020

Dojazd do Parku ulicami Orawską, Toruńską i Wałową nie jest przystosowany do obsługi użytkowników Parku. Park co prawda posiada własny parking – od tego roku płatny – ale dojazd do niego od tej strony, w upalne dni, kiedy parking się zapełnia w stu procentach, jest na przyległych uliczkach bardzo utrudniony. Sprawia to, że ani pasażerowie samochodów, ani rowerzyści i piesi nie są tam bezpieczni.

ESWI
Czytaj więcej o: Niebezpieczny dojazd do Parku Lisiniec od strony Lisińca
Powiększ zdjęcie Lawendowo

Lawendowe pole na niedzielę

6 lipca 2020

Letnia, słoneczna pogoda prowokuje, by wyjść z domu i pojechać na łono przyrody. Ale gdzie? Własny ogród czy działka już się trochę opatrzyły, chciałoby się zobaczyć inny krajobraz, inne klimaty. Mamy początek lipca. Właśnie kwitnie lawenda i róże.

ESWI
Czytaj więcej o: Lawendowe pole na niedzielę
Powiększ zdjęcie

Nowe opłaty za odbiór śmieci!

1 lipca 2020

Od 1 lipca obowiązują nowe stawki opłat za odbiór śmieci. Do właścicieli posesji urząd miasta śle zawiadomienia, jaka będzie należność, do kiedy i na jakie konto należy wpłacać. Prócz stawki od osoby, uchwała Rady Miasta Częstochowy przewiduje zniżkę 2 zł/osobę w przypadku, gdy nie odbiera się bioodpadów, bo na posesji jest kompostownik.

ESWI
Czytaj więcej o: Nowe opłaty za odbiór śmieci!