Strona główna

 


Dołącz do nas!

Jesteś spostrzegawczy/a, lubisz pisać – zostań dziennikarzem/dziennikarką częstochowskiej „Gazety Obywatelskiej”. Nasza gazeta jest demokratyczna i otwarta. Piszemy o tym co dla nas – mieszkańców/mieszkanek Częstochowy jest ważne. Podziel się z innymi tym co Cię interesuje i porusza. Czekamy na Wasze teksty i zdjęcia.

Redakcja

 


 

Najnowsze artykuły

Powiększ zdjęcie

Drugie życie złomu – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!

25 lutego 2020

Galeria Figur Stalowych w Częstochowie mieści się przy markecie Auchan na Północy. Chętnie odwiedzają ją dzieci, bo mogą zobaczyć figury różnych bajkowych postaci, a także niezwykłe pojazdy - auta, bolidy, motocykle. Dla mnie fascynujące było to, jak i z czego te figury zostały zrobione. Dosłownie koronkowa robota.

ESWI
Czytaj więcej o: Drugie życie złomu – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!
Powiększ zdjęcie Logo%20BO

Wyniki ankiety na temat minionej edycji Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie – wysłuchanie publiczne

19 lutego 2020

We wtorek 18 lutego br. w sali sesyjnej miasta panie Justyna Głąb i Kinga Wolnik z Wydziału Polityki Społecznej UM Częstochowy przedstawiły wyniki i wnioski z przeprowadzonej ankiety na temat zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście.

ESWI
Czytaj więcej o: Wyniki ankiety na temat minionej edycji Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie – wysłuchanie publiczne
Powiększ zdjęcie I%20miejsce%20-%20Nieczynny%20kościół%20w%20Stawiszynie,%20autor%20Marian%20Naworski

Polska Wikipedia skończyła właśnie osiemnaście lat!

13 lutego 2020

Każdy zauważył, szukając jakiegoś hasła w Googlach, że prawie zawsze, prócz innych źródeł, pokazuje mu się post z Wikipedii. Bo Wikipedia Polska liczy już ponad 1 300 000 haseł. A 26 września 2019 r. obchodziła swoje osiemnaste urodziny w Polsce. I trzeba pamiętać, że jest to zasługa licznej rzeszy wikipedystów pracujących nad tworzeniem i edytowaniem artykułów, robieniem i wstawianiem zdjęć zupełnie pro publico bono.

ESWI
Czytaj więcej o: Polska Wikipedia skończyła właśnie osiemnaście lat!
Powiększ zdjęcie Indianer

W tym tygodniu…

2 lutego 2020

W tym tygodniu można było obejrzeć w Gaude Mater dwie wystawy, wernisaże były wcześniej. Jedna to subtelne malarstwo Anny Gorejowskiej, druga to dzieła nieszablonowe Krzysztofa Jacka Niewiadomskiego, w technice mieszanej, inspirowane motywami indiańskimi. A na zakończenie tygodnia w restauracji Klimaty przy ul. Wieluńskiej można było posłuchać koncertu Śląskiej Grupy Bluesowej.

ESWI
Czytaj więcej o: W tym tygodniu…
Powiększ zdjęcie Szopka%20z%20lat%20sześćdziesiatych

Szopki krakowskie w Ratuszu do 2 lutego tego roku.

20 stycznia 2020

Jeszcze tylko do 2 lutego można oglądać szopki krakowskie, wystawione w Ratuszu. Warto zobaczyć tę precyzyjną robotę i kunszt autorów w odtwarzaniu detali architektonicznych Krakowa. Autorzy i wykonawcy muszą się odznaczać też niemałą wyobraźnią, by komponować swoje dzieła.

ESWI
Czytaj więcej o: Szopki krakowskie w Ratuszu do 2 lutego tego roku.
Powiększ zdjęcie

Nowy dworzec PKP w Częstochowie – dyskusja pokonkursowa.

14 stycznia 2020

Wczoraj (13.01.2020 r.) w Ratuszu odbyła się zapowiadana wcześniej dyskusja pokonkursowa na temat projektów wygranych i wyróżnionych w konkursie architektonicznym, przeprowadzonym przez częstochowski oddział SARP na wspólne zlecenie PKP, PKS i UM Częstochowa. Przedstawiciele wszystkich tych instytucji znajdowali się w sędziowskiej komisji konkursowej i wybrali projekt zwycięski wykonany wspólnie przez toprojekt z Rybnika, ANDStudio i Studio Antonini z Paryża.

ESWI
Czytaj więcej o: Nowy dworzec PKP w Częstochowie – dyskusja pokonkursowa.