Jesteś tutaj: Start / Felietony

Felietony

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Oczami Moniki: Finlandia – w poszukiwaniu Rudolfa ;)

Oczami Moniki: Finlandia – w poszukiwaniu Rudolfa ;)

28 grudnia 2019

Zaczyna się grudzień, szukam na grupach podróżniczych towarzystwa oraz ciekawej opcji na spędzenie końca starego i początku nowego roku. Zaczynam godzić się z nową sytuacją w moim życiu prywatnym (nadejdzie czas kiedy napiszę i o tym), ale i tak nie jestem w najlepszej formie psychicznej. Znajduję zdjęcia i ogłoszenie, że szukają ekipy na wyjazd do Laponii. No i już przepadłam, wiem że tam pojadę.

Monika Piśniak
Czytaj więcej o: Oczami Moniki: Finlandia – w poszukiwaniu Rudolfa ;)
Przejdź do - Indie oczami Moniki – duchowe spełnienie marzeń.

Indie oczami Moniki – duchowe spełnienie marzeń.

8 grudnia 2019

Czy można napisać w sposób nietypowy o wyjeździe do Indii? Nie wydaje mi się. Jest to powtarzający się „banał” o odnalezieniu siebie i pokochaniu ich kultury, ciszy, spokoju i wszelakich sposobów życia zgodnie z naturą. Moja Mama powiedziała – Wiedziałam, że tak będzie UśmiechAno, kto lepiej Ciebie zna od własnej Mamy? Uśmiech Dla mnie ta krótka podróż do Indii  spowodowała powstanie konkretnych planów na kolejne odwiedziny kraju, ale całkowicie w celach duchowych. Dlatego felieton o Indiach jest bardzo osobisty, bez zbędnego opisywania miejsc, które zwiedziłam (mnóstwo informacji można znaleźć w każdym przewodniku), tylko o mojej wewnętrznej podróży.

 

Monika Piśniak
Czytaj więcej o: Indie oczami Moniki – duchowe spełnienie marzeń.
Przejdź do - Islandzka Wyprawa 12 Wspaniałych - w poszukiwaniu zorzy

Islandzka Wyprawa 12 Wspaniałych - w poszukiwaniu zorzy

22 listopada 2019

Wielkie Wyprawy  PTMA

W sobotę 21 września o 14.30 w terminalu w Pyrzowicach spotkaliśmy się, 12 niesamowitych członków wyprawy na Islandię, Wielkiej Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – w poszukiwaniu ZORZY. Pojawiali się po kolei, nie znałam osobiście nikogo, siedziałam i typowałam, to kolejny uczestnik, i trafiałam, ostatnia dotarła Magda, kiedy powiedziałam, że tylko 3 osoby nie mogą być moimi dziećmi dostałam „ksywkę” mama, mamusia, matka Uśmiech I tak to się zaczęło.

Jola Niewiadomska
Czytaj więcej o: Islandzka Wyprawa 12 Wspaniałych - w poszukiwaniu zorzy
Przejdź do - Tęsknota - list z Wielkiej Brytanii

Tęsknota - list z Wielkiej Brytanii

5 sierpnia 2019

Wielu Polaków  wyemigrowało z Polski szukając łatwiejszego i bardziej dostatniego życia. Teraz przez polskie władze są zachęcani obietnicami do powrotu. Ale na ewentualne decyzje o powrocie wpływ mają także inne względy, na przykład tęsknota za rodzinnymi stronami. Czy jednak po powrocie zastaną jeszcze tę budkę warzywną za rogiem, którą z nostalgoią wspominają?  List nadesłał częstochowianin.

 

opr. ESWI
Czytaj więcej o: Tęsknota - list z Wielkiej Brytanii
Przejdź do - Architektura cienia

Architektura cienia

2 lipca 2019

Zmiany klimatyczne doskwierają Polakom coraz bardziej. Przede wszystkim wysokie letnie temperatury, dochodzące ostatnio do 40 stopni, trwające przez kolejne tygodnie obniżają znacznie komfort życia. „Tak się nie da żyć!” – dochodzi do wniosku niejedna osoba. Jeśli taka tendencja klimatyczna miałaby się utrzymać, to czas pomyśleć jakie podjąć środki, by życie w takich temperaturach stało się znośne.

ESWI
Czytaj więcej o: Architektura cienia
Przejdź do - Emerytura wg uznania?

Emerytura wg uznania?

8 maja 2019

Nie jest łatwo z uzyskaniem pełnej emerytury rolniczej. Wymagany staż ubezpieczeniowy to 25 lat i wiek 60 lat dla kobiet, a dla mężczyzn – 30 lat staż i wiek 65 lat. Trzeba liczyć się ze zmieniającymi się przepisami, pilnować stażu i najlepiej być zdrowym.

ESWI
Czytaj więcej o: Emerytura wg uznania?