Jesteś tutaj: Start / Felietony

Felietony

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Tęsknota - list z Wielkiej Brytanii

Tęsknota - list z Wielkiej Brytanii

5 sierpnia 2019

Wielu Polaków  wyemigrowało z Polski szukając łatwiejszego i bardziej dostatniego życia. Teraz przez polskie władze są zachęcani obietnicami do powrotu. Ale na ewentualne decyzje o powrocie wpływ mają także inne względy, na przykład tęsknota za rodzinnymi stronami. Czy jednak po powrocie zastaną jeszcze tę budkę warzywną za rogiem, którą z nostalgoią wspominają?  List nadesłał częstochowianin.

 

opr. ESWI
Czytaj więcej o: Tęsknota - list z Wielkiej Brytanii
Przejdź do - Architektura cienia

Architektura cienia

2 lipca 2019

Zmiany klimatyczne doskwierają Polakom coraz bardziej. Przede wszystkim wysokie letnie temperatury, dochodzące ostatnio do 40 stopni, trwające przez kolejne tygodnie obniżają znacznie komfort życia. „Tak się nie da żyć!” – dochodzi do wniosku niejedna osoba. Jeśli taka tendencja klimatyczna miałaby się utrzymać, to czas pomyśleć jakie podjąć środki, by życie w takich temperaturach stało się znośne.

ESWI
Czytaj więcej o: Architektura cienia
Przejdź do - Emerytura wg uznania?

Emerytura wg uznania?

8 maja 2019

Nie jest łatwo z uzyskaniem pełnej emerytury rolniczej. Wymagany staż ubezpieczeniowy to 25 lat i wiek 60 lat dla kobiet, a dla mężczyzn – 30 lat staż i wiek 65 lat. Trzeba liczyć się ze zmieniającymi się przepisami, pilnować stażu i najlepiej być zdrowym.

ESWI
Czytaj więcej o: Emerytura wg uznania?
Przejdź do - Święta Bożego Narodzenia w Rzymie

Święta Bożego Narodzenia w Rzymie

19 lutego 2019

Nigdy nie czułam się mocno związana z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia, dlatego kiedy pojawiła się okazja spędzenia tego okresu we Włoszech, skorzystałam. Miałam pomimo wszystko opory, jako jedynaczka nie chciałam przebywać w Wigilię daleko od najbliższych. Jednak pojechałam i warto było przeżyć zupełnie nowe doświadczenie. 

Monika Piśniak
Czytaj więcej o: Święta Bożego Narodzenia w Rzymie
Przejdź do - Oczami Moniki i Marka - Teneryfa, miejsce ogromnej różnorodności

Oczami Moniki i Marka - Teneryfa, miejsce ogromnej różnorodności

28 grudnia 2018

Każdy postrzega rzeczywistość zupełnie inaczej, przez co mieliśmy często poczucie przebywania w różnych rzeczywistościach. Bywało tak, że totalnie różniły się od siebie, a czasami okazywało się, że jednak jesteśmy w obiektywnej (wspólnej) przestrzeni postrzegania tego, co widzimy. Było to zarówno bardzo osobliwe jak i ciekawe. A czasem było zwyczajnie dziwne. I urocze.

Monika Piśniak, Marek Czekaj
Czytaj więcej o: Oczami Moniki i Marka - Teneryfa, miejsce ogromnej różnorodności
Przejdź do - Mój „American dream” IV – Waszyngton – szlakiem prezydentów

Mój „American dream” IV – Waszyngton – szlakiem prezydentów

20 listopada 2018

Ostatni weekend mojego pobytu w USA postanawiam spędzić w Waszyngtonie. Sprawdzam możliwość zwiedzenia Białego Domu, ale od czasu pojawienia się nowego prezydenta nie jest to już takie proste. Trzeba iść do ambasady swojego kraju i wystosować pismo z prośbą o umożliwienie wykupienia biletu do Białego Domu. 

Monika Piśniak
Czytaj więcej o: Mój „American dream” IV – Waszyngton – szlakiem prezydentów