Jesteś tutaj: Start / Recenzje

Recenzje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki

Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki

11 września 2019

Prezentujemy dziś świeżo wydaną książkę przez Fundację Wielki Człowiek. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Katowice. Partnerem projektu jest Akademia Wychowania Fizycznego. Jest zapewne cenna dla znawców i miłośników polskiego alpinizmu, w szczególności – dokonań zmarłego 24 października 1989 roku niezwykłego Jerzego Kukuczki.

opr. ESWI
Czytaj więcej o: Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki
Przejdź do - Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego

Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego

20 sierpnia 2019

Józef Uliński to były pracownik Miastoprojektu. Teraz już emeryt. Swoje dziecięce i młodzieńcze fascynacje malarstwem postanowił kontynuować na emeryturze. I został przyjęty do katedry malarstwa Akademii im. Jana Długosza, obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. W tym roku uzyskał licencjat w pracowni profesora Włodzimierza Kuleja. Kontynuuje studia w specjalizacji Malarstwo architektoniczne.

ESWI
Czytaj więcej o: Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego
Przejdź do - Kuratorskie oprowadzenie po historii Domu Księcia

Kuratorskie oprowadzenie po historii Domu Księcia

24 lipca 2019

We wtorek 23 lipca Olga Desperak i Paulina Korneluk, kuratorki wystawy „Dom Księcia – historia i konteksty”, która ma miejsce w Archiwum Państwowym przy ul. Rejtana 13, ponownie oprowadziły gości i opowiedziały ciekawe historie tej zabytkowej częstochowskiej budowli. Gości, podobnie jak poprzednio, nie brakowało.

ESWI
Czytaj więcej o: Kuratorskie oprowadzenie po historii Domu Księcia
Przejdź do - Nasze miasto Często/chowa opisane przez mieszkanki i mieszkańców

Nasze miasto Często/chowa opisane przez mieszkanki i mieszkańców

25 czerwca 2019

Wczoraj, 24 czerwca, w Gaude Mater odbyło się uroczyste zakończenie projektu Julity Paprotnej sfinansowanego ze środków Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy. Tym zakończonym projektem okazała się książka pod redakcją Julity Paprotnej i opracowana graficznie przez Joannę Ambroz. Książka niezwykła – złożona z kilkudziesięciu tekstów napisanych przez mieszkanki i mieszkańców Częstochowy podpisanych tylko imieniem o tym, jak widzą swoje miasto tu i teraz.

ESWI
Czytaj więcej o: Nasze miasto Często/chowa opisane przez mieszkanki i mieszkańców
Przejdź do - Bal w Operze wg Juliana Tuwima w częstochowskim Teatrze

Bal w Operze wg Juliana Tuwima w częstochowskim Teatrze

31 maja 2019

Przedstawienie nie całkiem zwyczajne, bo aktorami byli uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych od kilku miesięcy przez znanego aktora Marka Ślosarskiego.  Premiera odbyła się wczoraj 30 maja 2019. Właściwie odbyły się dwa przedstawienia, jak głosił plakat, prapremiera o godzinie 16:00 i premiera o godzinie 19:00.

ESWI
Czytaj więcej o: Bal w Operze wg Juliana Tuwima w częstochowskim Teatrze
Przejdź do - Projekt Mamma Africa 2019

Projekt Mamma Africa 2019

2 lutego 2019

Powstał niezwykły kalendarz Mamma Africa 2019, ma cel charytatywny – zebranie środków na pomoc dzieciom z Afryki. Jak sen o baobabach projekt zrodził się w umyśle Alicji Anny Reczek, znanej też jako White Alice Fotograf. W projekcie uczestniczy także nasza rodzima fotografka Joanna Sidorowicz.

ESWI
Czytaj więcej o: Projekt Mamma Africa 2019