Jesteś tutaj: Start / Recenzje

Recenzje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Szopki krakowskie w Ratuszu  do 2 lutego tego roku.

Szopki krakowskie w Ratuszu do 2 lutego tego roku.

20 stycznia 2020

Jeszcze tylko do 2 lutego można oglądać szopki krakowskie, wystawione w Ratuszu. Warto zobaczyć tę precyzyjną robotę i kunszt autorów w odtwarzaniu detali architektonicznych Krakowa. Autorzy i wykonawcy muszą się odznaczać też niemałą wyobraźnią, by komponować swoje dzieła.

ESWI
Czytaj więcej o: Szopki krakowskie w Ratuszu do 2 lutego tego roku.
Przejdź do - Turniej Jednego Opowiadania – dwie antologie

Turniej Jednego Opowiadania – dwie antologie

3 stycznia 2020

Turniej Jednego Opowiadania odbywał się cyklicznie, do tej pory w dwóch edycjach. Wydarzenie powstało z inspiracji Koła Literackiego Anafora i we współpracy z Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”. Pokłosie tych literackich zmagań znajdziemy w dwóch tomach antologii Turnieju Jednego Opowiadania.

ESWI
Czytaj więcej o: Turniej Jednego Opowiadania – dwie antologie
Przejdź do - Co się wystawia  w ROK-u w listopadzie

Co się wystawia w ROK-u w listopadzie

6 listopada 2019

Będąc w pobliżu weszłam do Regionalnego Ośrodka Kultury przy ul. Ogińskiego  w Częstochowie. Można tam zobaczyć w chwili obecnej dwie wystawy: wystawę malarską Grupy Artystycznej „Werniks” pt. „Urok kobiety” oraz wystawę fotografii Joanny Sidorowicz pt. „Podwórkowe opowieści”.

ESWI
Czytaj więcej o: Co się wystawia w ROK-u w listopadzie
Przejdź do - Chwile uroczego odprężenia

Chwile uroczego odprężenia

4 października 2019

Mamy gorący okres przed wyborami parlamentarnymi. Emocje w prasie, w internecie, na forach społecznościowych. Gra idzie o wielką stawkę i dyskusja toczy się prawie na „ostrzu noża”, często są mylone pojęcia i przekręcanie ich znaczeń. Mało kto zwraca uwagę na to, jak na tym cierpi kultura wypowiedzi, kultura naszego języka, jakby to było w tym wszystkim najmniej istotne. A jednak jest książka na ten temat, która może bawić i rozśmieszać, choć użyty w niej język jest poprawny i elegancki.

ESWI
Czytaj więcej o: Chwile uroczego odprężenia
Przejdź do - Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki

Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki

11 września 2019

Prezentujemy dziś świeżo wydaną książkę przez Fundację Wielki Człowiek. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Katowice. Partnerem projektu jest Akademia Wychowania Fizycznego. Jest zapewne cenna dla znawców i miłośników polskiego alpinizmu, w szczególności – dokonań zmarłego 24 października 1989 roku niezwykłego Jerzego Kukuczki.

opr. ESWI
Czytaj więcej o: Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki
Przejdź do - Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego

Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego

20 sierpnia 2019

Józef Uliński to były pracownik Miastoprojektu. Teraz już emeryt. Swoje dziecięce i młodzieńcze fascynacje malarstwem postanowił kontynuować na emeryturze. I został przyjęty do katedry malarstwa Akademii im. Jana Długosza, obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. W tym roku uzyskał licencjat w pracowni profesora Włodzimierza Kuleja. Kontynuuje studia w specjalizacji Malarstwo architektoniczne.

ESWI
Czytaj więcej o: Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego