Jesteś tutaj: Start / Recenzje

Recenzje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Co się wystawia  w ROK-u w listopadzie

Co się wystawia w ROK-u w listopadzie

6 listopada 2019

Będąc w pobliżu weszłam do Regionalnego Ośrodka Kultury przy ul. Ogińskiego  w Częstochowie. Można tam zobaczyć w chwili obecnej dwie wystawy: wystawę malarską Grupy Artystycznej „Werniks” pt. „Urok kobiety” oraz wystawę fotografii Joanny Sidorowicz pt. „Podwórkowe opowieści”.

ESWI
Czytaj więcej o: Co się wystawia w ROK-u w listopadzie
Przejdź do - Chwile uroczego odprężenia

Chwile uroczego odprężenia

4 października 2019

Mamy gorący okres przed wyborami parlamentarnymi. Emocje w prasie, w internecie, na forach społecznościowych. Gra idzie o wielką stawkę i dyskusja toczy się prawie na „ostrzu noża”, często są mylone pojęcia i przekręcanie ich znaczeń. Mało kto zwraca uwagę na to, jak na tym cierpi kultura wypowiedzi, kultura naszego języka, jakby to było w tym wszystkim najmniej istotne. A jednak jest książka na ten temat, która może bawić i rozśmieszać, choć użyty w niej język jest poprawny i elegancki.

ESWI
Czytaj więcej o: Chwile uroczego odprężenia
Przejdź do - Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki

Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki

11 września 2019

Prezentujemy dziś świeżo wydaną książkę przez Fundację Wielki Człowiek. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Katowice. Partnerem projektu jest Akademia Wychowania Fizycznego. Jest zapewne cenna dla znawców i miłośników polskiego alpinizmu, w szczególności – dokonań zmarłego 24 października 1989 roku niezwykłego Jerzego Kukuczki.

opr. ESWI
Czytaj więcej o: Nowa książka ku pamięci Jerzego Kukuczki
Przejdź do - Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego

Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego

20 sierpnia 2019

Józef Uliński to były pracownik Miastoprojektu. Teraz już emeryt. Swoje dziecięce i młodzieńcze fascynacje malarstwem postanowił kontynuować na emeryturze. I został przyjęty do katedry malarstwa Akademii im. Jana Długosza, obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. W tym roku uzyskał licencjat w pracowni profesora Włodzimierza Kuleja. Kontynuuje studia w specjalizacji Malarstwo architektoniczne.

ESWI
Czytaj więcej o: Wokół sacrum – malarstwo Józefa Ulińskiego
Przejdź do - Kuratorskie oprowadzenie po historii Domu Księcia

Kuratorskie oprowadzenie po historii Domu Księcia

24 lipca 2019

We wtorek 23 lipca Olga Desperak i Paulina Korneluk, kuratorki wystawy „Dom Księcia – historia i konteksty”, która ma miejsce w Archiwum Państwowym przy ul. Rejtana 13, ponownie oprowadziły gości i opowiedziały ciekawe historie tej zabytkowej częstochowskiej budowli. Gości, podobnie jak poprzednio, nie brakowało.

ESWI
Czytaj więcej o: Kuratorskie oprowadzenie po historii Domu Księcia
Przejdź do - Nasze miasto Często/chowa opisane przez mieszkanki i mieszkańców

Nasze miasto Często/chowa opisane przez mieszkanki i mieszkańców

25 czerwca 2019

Wczoraj, 24 czerwca, w Gaude Mater odbyło się uroczyste zakończenie projektu Julity Paprotnej sfinansowanego ze środków Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy. Tym zakończonym projektem okazała się książka pod redakcją Julity Paprotnej i opracowana graficznie przez Joannę Ambroz. Książka niezwykła – złożona z kilkudziesięciu tekstów napisanych przez mieszkanki i mieszkańców Częstochowy podpisanych tylko imieniem o tym, jak widzą swoje miasto tu i teraz.

ESWI
Czytaj więcej o: Nasze miasto Często/chowa opisane przez mieszkanki i mieszkańców